Novinky

„Obrovské vítězství“ nad cenzurou uživatelů sociálních sítí v USA
Sdílet článek:

Páteční rozhodnutí soudu (pdf) potvrzuje ústavnost texaského zákona, který loni podepsal guvernér Greg Abbott, a přináší vítězství republikánů v jejich boji proti cenzuře konzervativních názorů ze strany velkých technologických společností.

„Dnes jsme odmítli myšlenku, že korporace mohou bezstarostně používat první dodatek ústavy k cenzurování toho, co lidé říkají,“ napsal ve stanovisku soudce Andrew Oldham.

„Protože [federální] okrskový soud rozhodl jinak, rušíme jeho nařízení a vracíme věc k dalšímu řízení,“ dodal Oldham a připravil tak půdu pro „boj“ u Nejvyššího soudu USA.

Žalující strany

Na texaský zákon podaly žalobu organizace NetChoice a Computer & Communications Industry Association (CCIA), které argumentovaly tím, že soukromé společnosti jako Facebook a Twitter mají podle prvního dodatku ústavy USA [pozn.: první dodatek chrání svobodu projevu] právo moderovat obsah zveřejňovaný na svých platformách a rozhodovat o tom, jaké formy projevu povolí nebo zakážou.

„[Texaský] zákon pošlapává první dodatek tím, že umožňuje vládě nutit soukromé podniky, aby dávaly prostor projevům, kterým ho dát nechtějí,“ uvedla NetChoice ve svém prohlášení. Skupiny rovněž tvrdily, že zákon nejenže nezabraňuje cenzuře, ale umožňuje Texasu „kontrolovat a řídit projevy na internetu, čímž podle prvního dodatku překračuje práva online trhu“.

Soud nižší instance se postavil na stranu žalujících a rozhodl o zablokování zákona, přičemž páteční rozhodnutí federálního odvolacího soudu 5. okrsku toto rozhodnutí zrušilo.

„Platformy tvrdí, že někde v daném právu člověka na svobodu projevu se skrývá nevyjmenované právo korporace nasadit projevu náhubek,“ napsal Oldham ve stanovisku.

Oldham rovněž uvedl, že ochrana, které se domáhají platformy napadením texaského zákona, by jim umožnila získat dominantní postavení na trhu tím, že by přilákaly uživatele s klamavým tvrzením, že jsou zastánci svobody projevu, ale později by jejich projevy potlačily.

„Obrovské vítězství“ pro svobodu projevu

Vrchní státní zástupce Texasu Ken Paxton coby protistrana rozhodnutí odvolacího soudu slavil. „Právě jsem zajistil OBROVSKÉ vítězství pro ústavu a svobodu projevu u federálního soudu. #BigTech NEMŮŽE cenzurovat politické hlasy ŽÁDNÉHO Texasana!“ napsal na Twitteru.

Carl Szabo, viceprezident a hlavní právní zástupce NetChoice, vydal prohlášení, v němž vyjádřil zklamání z rozhodnutí odvolacího soudu: „Jsme i nadále přesvědčeni, že až Nejvyšší soud USA projedná jeden z našich případů, podpoří práva webových stránek, platforem a aplikací, která jim plynou z prvního dodatku.“

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*