Neuvěřitelně prázdný a falešný projev
Sdílet článek:

Neuvěřitelně prázdný a falešný projev. Nedůvěryhodný. Pan premiér žije ve svém vlastním světě, odtržený od reality. Odtržený od veřejnosti, jíž očividně pohrdá. Naprostý nedostatek schopnosti být leader. I když věřím tomu, že lidem, kteří jsou ideologicky, morálně i psychologicky na jeho vlně, tedy nejspíš ti, kteří stále z nějakého důvodu volí ODS, vynaloží nesmírné úsilí, aby si vše racionalizovali a s tím představením prázdnoty souhlasili.
A tohle nepíšu proto, že bych snad byl “proruskej”. Protože nejsem. Naopak, Rusko je dlouhodobá hrozba, nepřítel, a je v našem zájmu, aby z války vyšlo oslabené.

Jenomže nedostatek schopností pana Fialy (a ostatně i jeho kabinetu) povede k tomu, nestane-li se nějaký zázrak, že zoufalí lidé budou schopni přivést k moci někoho, kdo začne s Ruskem vyjednávat o dodávkách. Ať to bude Babiš podpořený idiokratickou stranou pana Okamury, nebo zda to bude nějaký konglomerát menších nepravicových stran a hnutí, to je podružné. Důležité je si uvědomit, že přilézt k Rusku bohužel znamená kapitulovat. Znamená to současnou pozici popřít. Uznat porážku. A jen těžko si lze představit, že ruská strana řekne: “v pořádku, tady máte plyn za stejných podmínek jako před válkou, pěkně si ho užijte.” Ne, tohle bude zaplaceno naší suverenitou. Jakousi energetickou finlandizací. A já se obávám, že mnohým těm, kteří správně kritizují režim omezené suverenity v rámci EU, se naopak suverenity ve prospěch Ruska vzdají výměnou za plyn ochotně a nadšeně.

Kapitulovat není v tuto chvíli možné. Dlouhodobé škody na naší republice by byly nedozírné. A je obrovská vina pana Fialy a jeho vlády, že tohle podceňují. Že se domnívají, že lidem budou stačit řeči. Že je lze nějak ukecat a poradit jim koupit si huňatý svetr.

Je to situace, z níž není jednoduchá cesta ven. Zavedly nás do ní vlády za posledních minimálně patnáct let. Všechny vlády, které postupně přijímaly, nejprve ideologicky a morálně, pak i prakticky, všechny iracionální teze zelené politiky. Včetně pana Fialy, který ještě před pár měsíci tvrdil, že green deal je pro nás ekonomickou příležitostí. V důsledcích zelené politiky jsme teď až po uši. A jestliže Fiala tvrdí, že jediný faktor energetické krize je Putin, věří mu to stále méně lidí.

Pokud si pan Fiala tak libuje v signálech, potom lze poradit to jediné: oznámit, že Česká republika odstupuje od všech zelených smluv a ruší systém emisních povolenek, by byl v tuto chvíli ten nejcennější signál vůči české veřejnosti. A já věřím, že je to ten jediný signál, který by snad mohl být přijat pozitivně. Fiala však nemá k něčemu takovému odvahu.

Luboš Zálom

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (33 votes, average: 3,36 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Líbil se mi komentář diskutérky se jménem Kritická v Parlamentních listech, která se toho s určitou dávkou provokativnosti nebála: “Chci být závislá na levném ruském plynu! A nechci být závislá na drahém plynu bůhví odkud!” Kmotříček Raukašan napsal, že současné problémy jsou přímým důsledkem Putinovy ekonomické války proti Západu a manipulace s cenami energií. No, ono je to spíš naopak. Zastropování ceny elektřiny na čtyřnásobné výši v porovnání třeba se Slovenskem, to je majstrštyk hodný pomocného premiéra Ukrajiny Petro Fialenka! Podle naší vládní garnitury máme fandit Ukrajině. Proč? Více demokracie než v Rusku? Více lidských práv než v Rusku? Méně korupce než v Rusku? Už ani ten rok osmašedesát, když se ukázalo, kolik tady bylo vojáků z Ukrajiny. V tom konfliktu se zcela logicky nabízí neutrální přístup. Všechno ostatní je jen ideologie.

  2. Podle nejen nasi vladnouci garnitury by stacilo,kdyby vsichni sedeli na zadku ve svych zemich a respektovali svetove uznavane hranice cizich stàtů.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*