Orwell 2024
Sdílet článek:

INN

George Orwell si v románu 1984 vybral Žida jako kolektivního nepřítele všech „správně smýšlejících“. Celosvětová reakce na 7. říjen ukázala, že je to pravda.

„Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla“.

Toto je slogan vyrytý na stěnách Ministerstva pravdy v románu George Orwella „1984“ o dystopické budoucnosti. Newspeak je oficiální jazyk, který formuje lidské vědomí a převrací pravdu a realitu, aby udržel režimní kontrolu myšlení.

Kdyby Orwellův román vydaný v roce 1948 místo toho zobrazoval démonizaci Židů a Izraele v roce 2024, předpokládám, že by byl považován za surrealistický. Ostatně Orwellova volba Žida Emmanuela Goldsteina jako zlovolného kolektivního nepřítele všech „správně smýšlejících“ se tehdy, pouhé tři roky po holocaustu, mnohým zdála příliš nerealistická, protože Židé už jistě nikdy nebudou takto démonizováni.

Je zdrcující přiznat si rozsah současné nenávisti vůči Židům a jejich malému znesvářenému státu. Po 7. říjnu nám nezbývá nic jiného než se postavit bolestné realitě, v níž jsou jazyk a slova překrucována, aby se do nich promítla tato nenávist, která vede ke smrtelným následkům. Děsivé je, že zatímco v minulosti byla nenávist vůči Židům lokalizovaná, tj. goebbelsovská „velká lež“ v Německu, nyní je tato velká lež globální. Patologie antisemitismu v současnosti je další etapou v dlouhém vzorci Newspeaku. Rozpoznání tohoto vzorce může pomoci jej pojmenovat a překonat. Zde je několik příkladů smrtícího převracení pravdy a reality v minulosti a současnosti:

Vrazi Krista: Po dvě tisíciletí byli Židé považováni za kolektivní viníky Ježíšovy smrti, což vedlo k páchání nevýslovných hrůz na nich. Jules Isaac v knize „Učení o pohrdání: křesťanské kořeny antisemitismu“ podrobně popisuje historický proces, v němž tato nenávist vedla k holocaustu, při němž byly zavražděny Julesova vlastní žena a dcera.

Pravda – Ježíš, jeho rodina a všichni jeho žáci byli Židé. Když se ho v evangeliu ptají na jeho hlavní učení, cituje verše z Tóry vyzývající k lásce k Bohu a lidem (Mk 12,28-31). Potvrzuje také svou oddanost Tóře (Mt 5,17-20). Žid Ježíš nebyl popraven Židy, ale Evropany, římskými kolonisty. Evangelium se skutečně zmiňuje o některých Židech, kteří tento čin podporovali, zejména o veleknězi, ale jak upozorňuje Isaac, velekněží byli tehdy zkorumpovanými pozůstatky římského imperialismu a židovské masy, mezi nimiž byl Ježíš oblíbený, jimi opovrhovaly. Moderní kánard o „palestinském Ježíši“ je jednak etnickým přivlastněním, jednak převrácením pravdy o vražedném palestinském teroru vůči Židům.

Krvavá pověra: Židé byli po staletí masakrováni kvůli obvinění, že vraždí nežidovské děti, aby jejich krev použili k náboženským rituálům. Toto obvinění přetrvalo až do 21. století a obvinění z úmyslného a zákeřného vraždění dětí Židy nabylo nových a rozmanitých podob.

Pravda – Krvavé pověry se poprvé objevily během křížových výprav, kdy křižáci během své náboženské výpravy do svaté země masakrovali celé židovské komunity – muže, ženy i děti. Ať už kvůli jejich náboženství, rase nebo národnosti, byly to právě židovské děti, které byly v průběhu věků brutálně vyvražďovány.

Apartheid: Toto falešné obvinění je vznášeno proti Izraeli, přičemž skutečnost je taková, že izraelská menšina více než dvou milionů arabských občanů se těší právům a svobodám, které jsou jim upírány v každé jiné blízkovýchodní zemi. Jsou to Židé, kteří po celé věky trpěli rasismem a segregací, byli nuceni zavírat se do ghett a vystaveni institucionalizovanému ponižování.

Tento výčet je pozadím pro další zhoubné současné zvraty. Židé, oběti kolonialismu, etnických čistek a genocidy, jsou nyní předmětem celosvětové zuřivosti obviňovaní z těchto zločinů, zatímco ve skutečnosti se brání proti genocidním nepřátelům, kteří hlasitě a hrdě hlásají a věnují se svému cíli vyhladit Izrael a jeho lid.

Obětí této celosvětové posedlé nenávisti nejsou jen Židé. Kult palestinské oběti, který má ospravedlnit jimi páchaná zvěrstva a zbavit je veškeré odpovědnosti, je překážkou řešení konfliktu, v němž trpí i oni. Posedlost Izraelem unesla veškerou energii a pozornost, která měla být věnována skupinám, jež jsou skutečně pronásledovány a jejichž osudy jsou ignorovány. Mezi tyto skupiny patří dvanáct milionů muslimských Ujgurů v čínské provincii Sin-ťiang, kteří jsou vystaveni kulturní genocidě a jsou nuceni navštěvovat „převýchovné tábory“, kde jsou mučeni, je jim vymýván mozek a jsou sterilizováni. Kdo ví co o Ujgurech, koho to zajímá?

Dvacáté století nám dalo Hitlera a Stalina, z nichž každý měl patologickou nenávist k Židům, ale nakonec se násilí jejich totalitních režimů nezastavilo před Židy a ohrozilo celou civilizaci. Dnes nenávist obou lůžek, Hamásu a velké části globální levice, vyčleňuje Židy a jejich kolektivitu v Izraeli. Ale stejně jako dříve se nezastaví u nás. Všichni, pro něž pravda a lidský soucit zůstávají hodnotami, se musí proti lžím, nenávisti a zlu ozvat.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (47 votes, average: 4,26 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*