Policie nemusí být oblíbená, ale musí mít respekt




Sdílet článek:

LUMÍR NĚMEC

Zdrogovaný mladík zemřel po zákroku policistů v Uherském Brodě. Mladík dvakrát skočil z mostu, nerespektoval příkazy policie a poškodil auto. Přivolaní policisté se jej snažili zpacifikovat. Bohužel mladík po zákroku zemřel. Z jeho úmrtí obvinila GIBS jednoho se zasahujících policistů, který při zákroku mladíka zalehl. Tolik z tisku. Další chudák a agresivní policajt, který si léčí svoje komplexy. Tak by si to mohl vyhodnotit běžný čtenář po přečtení článku. Bohužel se nejedná o ojedinělý případ, kdy jsou zasahující policisté dehonestováni, vláčeni po soudech, a pokud nejsou odsouzeni, tak velmi často stejně ukončí služební poměr. Protože už tu práci dělat nechtějí.

Postavení policistů skutečně není jednoduché a případy z poslední doby ukazují, že směr skandalizování policejních zákroků má stále zelenou. Nechci zde rozebírat výše zmíněný zákrok, ale každý, kdo měl někdy co dočinění s osobou pod vlivem drog, ví, jaký je to problém. Ti lidé jsou absolutně nepředvídatelní, mají velkou sílu a jsou agresivní ke svému okolí nebo i sami k sobě. Takže držet je pod kontrolou, i když mají nasazená pouta, je často jediný způsob, jak zamezit jejich řádění. A to se zřejmě stalo i v Uherském Brodě.

Co by se stalo, kdyby policisté nic neudělali? Mladík by mohl opět skočit z mostu a zabít se, mohl by někoho napadnout nebo demolovat další majetek. A kdo by za to mohl? Jistěže policajti. Opět by se rozjelo kolo novinových článků a GIBS by řešila nečinnost.

Takže ať uděláte krok vlevo nebo vpravo, tak jste v ohrožení, že skončíte před soudem, nebo přijdete o práci. Tato situace musí být pro policisty velmi frustrující, a ani bych se nedivil, že příště na hlášení spáchání trestného činu nebo přestupku nebudou spěchat.

Rozhodně nejsem zastáncem zbytečné tvrdosti, ale v případě, že se někdo odmítá podrobit příkazům policie, je zvýšená tvrdost namístě, protože pouze tak bude mít policie respekt, což je základem její úspěšné práce. Opakované kritizování policejních zákroků, povede k tomu, že policie bude ztrácet respekt a policisté se budou obávat zakročit. „Drbani“ získají stále větší jistotu, že se jim nemůže nic stát a budou ve svém jednání stále drzejší.

Lumír Němec, SM

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 3,80 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Zadušen při zákroku
    https://www.novinky.cz/clanek/krimi-po-zakroku-policistu-zemrel-sedmnactilety-chlapec-40423332

    Příčinou smrti byl otok mozku.
    Podle soudního lékaře byl mladík zadušen při zákroku, kdy mu policista vahou těla tlačil na hrudník, a znemožnil mu tak dýchání. Znalci také uvedli, že roli sehrálo i to, že mladík byl pod vlivem LSD a byl vyčerpán předchozí aktivitou.

    Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že policista špatně vyhodnotil situaci.
    Odmítli jeho verzi, kterou potvrdili i ostatní zasahující policisté, že impulzem k zásahu byl podivný mladíkův pohyb. Vyjasnit situaci nepomohly ani kamerové záznamy z policejního vozu, neboť mladík byl schovaný za reklamním poutačem, a není tak jasné, co se na začátku zákroku odehrálo.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*