Tvrzení Petra Fialy … smůla, kam se podíváš
Sdílet článek:

TOMÁŠ TYL

Premiér Petr Fiala letos v červenci na festivalu Colours of Ostrava v rámci fóra Meltingpot řekl: „Jsme nejúspěšnější postkomunistická země. Patříme mezi světovou špičku v obraně nebo dopravě. Když se dívám do médií, vypadá to, že nic nefunguje, ale to není správné. Takoví nejsme, jsme mnohem dál a to musíme vidět“. Schytal za to obrovskou smršť komentářů od odborníků, kteří panu premiérovi sdělovali názory poněkud odlišné od jeho vidění světa. Zejména tedy ohledně dopravy.

 

Na Fialovu obranu ihned přispěchal jeho poradce – ekonom Štěpán Křeček, který se zapsal do dějin svým výrokem, že Češi mají radši jezdit nakupovat do Polska a prohlásil: „Naše země je výrazně lepší, než jak vypadá její mediální obraz. Podobně lidé v naší zemi jsou výrazně lepší, než jak vypadá jejich komunikace na sociálních sítích. Řekl bych, že Česká republika je opakem Potěmkinovy vesnice. Asi se bojíme závisti, proto maskujeme naše úspěchy. I když jsme vlastně spokojení, děláme raději nespokojené, aby si ostatní nemysleli, že se máme moc dobře,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.Pokud jde o Potěmkinovy vesnice, měl by si pan poradce Křeček nastudovat dálnice v ČR a v zahraničí, přičemž se stačí podívat i na dříve opovrhované Polsko. Ostatně, ke smůle páně Fialovy i Křečkovy se na podzim objevila na sociálních sítích mapa týkající se naší dálniční sítě, pravda, již z roku 2021, nicméně změny jsou doposud spíše kosmetické.

Oficiální data nevypadají o moc lépe.

Navíc českými mainstreamovými médii je dlouhodobě vymlčován problém levné tranzitní dopravy z Ukrajiny, kdy ukrajinští kamionoví dopravci pro vjezd do EU dříve potřebovali povolení, avšak EU (resp. Evropská komise) tuto povinnost od začátku války mezi Ruskem a Ukrajinou, zrušila a autodopravci poukazují na to, že ukrajinští přepravci nabízejí v Evropě „podseknuté“ ceny. Proti ukrajinským dopravcům se zvedla vlna protestů a zejména blokád na hranicích se Slovenskem a Polskem.

Je tedy zřejmé, že Fialova slova o tom, že jsme „špičkou v obraně nebo dopravě“ jsou spíše komická, protože co se dopravy týče – nemáme kvalitní dopravní síť a třeba i ukrajinští přepravci nás umí cenově ničit.

Tuto rétoriku „vše je v pořádku, jen nám to kazí škarohlídi“ pak převzal celý Fialův PR tým, jehož vrcholným počinem byl dnes již slavný tweet o „blbé náladě“, která je podle Fialy příčinou problémů. Zvláště pak v kontextu posledních dní září Fialova věta „Žijeme v jedné z nejbezpečnějších zemí světa.“, a proto se prý máme radovat a nešířit „blbou náladu“.

Co by bylo, kdyby…

Otázkou je, co by se dělo v příštích týdnech, pokud by David K. nevylezl na střechu Filozofické fakulty UK (mimochodem, to se jen tak volně dá?) a nezačal pálit do svých spolužáků a náhodných kolemjdoucích?!

Generál Koudelka z BIS by zřejmě pořád hledal svého „Rusa s narativem“, ministr Rakušan by vykládal, že mu nevadí plakáty s jeho tváří ve vaku na mrtvoly (mimochodem – hnus a tudy opravdu cesta nevede), ale „jeho“ policie by hledala pachatele, premiér Fiala by hovořil o potřebě zamyslet se nad tím, co chceme obětovat pro vlast, budoucnost a potomky (jeden potomek studující FF UK se právě vyjádřil), analytický tým by stíhal blbé kecy na Facebooku místo toho, aby si všiml, že chce vystřílet školu a brigádní generálové od policie, kteří se nemohou se svými postavami a frčkami málem ani vejít za konferenční stůl, by se plácali po ramenou, jak cvičí pro okamžik, kdy nějaký dezolát vjede do davu autem nebo vytáhne pušku z doby Pražského povstání. No a on to mezitím 24letý student FF UK s X legálně registrovanými zbraněmi nejvyšší kvality a oceněním za bakalářskou práci.

Co by dělali lidé, kdyby netruchlili?

Lidé by si nepochybně všímali méně dárků pod stromečkem, zádumčivých tváří některých rodičů obávajících se příštího roku, a možná by během svátků vyletělo z oken několik televizních přijímačů, protože ta samochvála se už dá jen těžko unést. Vše však teď překryl smutek.

Jak se praví ve filmu Sněhurka (2012):
„Královnin rádce: Přišel jsem pro ty vybrané daně.
Starosta: Lidé už to moc dlouho nevydrží!
Královnin rádce: A ty se chceš dnes hrdlit o peníze, když je den smutku?!“

Taky jste si všimli, že co Petr Fiala řekne, tak se obratem zhroutí nebo mu někdo vmete do tváře nehezkou pravdu o reálném stavu věcí? Jeho řeči o úspěších v dopravě, v obraně, o bezpečnosti… Smůla.

Myslím, že kdyby nebylo onoho neštěstí, lidé by už moc dlouho pod touto vládou nevydrželi. Jenže, co je pro jednoho neštěstí – a být premiérem právě v době největší masové vraždy v dějinách samostatného státu je opravdu smůla – může být pro upevnění moci vlastně štěstím.

Petr Fiala je nejšťastnější smolař roku 2023. Ale není na tom nic k radosti.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*