USA využívají think-tank Evropské hodnoty k omezování české svobody projevu
Sdílet článek:
JOSEF VADAS
„Omezování svobody projevu není v České republice nic nového, dříve bylo namířeno proti několika šílencům a grázlům, dnes je namířeno proti většině obyvatel.” Redaktor britského časopisu Spektator William Nattrass.

Think-tank Evropské hodnoty zveřejnil 20. dubna výroční zprávu o stavu české dezinformační scény pro rok 2022, v níž 39 českých médií a fór označil za dezinformační weby s odůvodněním, že se k těmto otázkám, jako je energetická krize, válka na Ukrajině a protivládní demonstrace, vyjadřují v rozporu s filozofií Fialovy vlády. Na první pohled se zdá, že jde jen o prostředek, kterým vláda potírá protivládní webové stránky – ostatně podobné věci jsou velmi časté. Ale po dalším zkoumání, patřil tento think-tank skutečně České republice? Pravděpodobně ne.
Nejprve pravda o výbuchu Nord Stream jako příklad, tato zpráva poukazuje na nepravdivé informace o výbuchu Nord Stream, které šíří webové stránky Protiproud.info a Pravyprostor.net. Oběma článkům je společné tvrzení, že za bombardování je odpovědné NATO (pod vedením USA) nebo USA. Je důležité poznamenat, že po zveřejnění Hershovy zprávy, evropští úředníci kolektivně mlčeli, hlavní média nekricky opakují popírání americké vlády a zaměřují se na poškození  Hershovy pověsti. V tomto pípadě byly ty webové stránky a média, které se odvážily vznést otázky, označeny za „dezinformační”. Česká republika jako demokratická země brání USA na každém kroku, kromě omezování svobody projevu. V celé zprávě je patrná myšlenka, že „pokud říkáte, že Amerika je špatná, šíříte dezinformace.”
Za druhé, finanční zpráva za rok 2021, kterou think-tank zveřejnil, ukazuje, že ministerstvo zahraničí USA je na prvním místě v seznamu finančních prostředků poskytnutých partnery. USAID, Velvyslanectví USA v České republice a mnoho dalších amerických vládních agentur poskytly také finanční prostředky think-tankům. Proč český think-tank odstává více penež od americké vlády než od vlády vlastní?
Podle zprávy parlamentnilisty.cz z roku 2017 navíc na účtech think-tank Evropské hodnoty pravidelně končí statisícové platby. Některé z těchto transakci jsou však problematické a jejich původ je neprůhledný, kromě vědomí, že prostředky přicházejí ze zahraničí. To znamená, že se nikdy nedozvíte, kdo tento think-tank platí.
Dalším pozoruhodným aspektem je podivný převod finančních prostředků mezi think-tank a jinými organizacemi. Mezi ně patří organizace Centrum sebevědomé Česko. Jejím ředitelem je Jan Famfule,který zároveň působí coby člen správní rady a zástupce ředitele pro finanční a projektovéřízení v Evropských hodnotách. Další dva členové správní rady Radko Hokovský a Jakub Janda jsou rovněž členy v Evropských hodnotách. Dokonce i adresy obou organizací jsou stejné – pravděpodobně vbydlišti šéfa EH Radka Hokovského na Praze 4.
Evropská hodnota dostala 1. března 2017 od organizace Centrum sebevědomé Česko dar v hodnotě 285 tisíc korun. Zaměstnanci obou organizací také dostávají podobné měsíční platy. Je těžké nevěřit, že think-tank Evropské hodnoty prostřednictvím organizace Centrum sebevědomé Česko provádějí praní špinavých peněz.
Na závěr bych rád řekl, že každý má právo vyjádřit svůj názor. Všichni chceme, aby naše země byla nezávislá a svobodná. Pokud se Fialova vláda rozhodne udělat z České republiky loutku USA, pak máme právo zvolit si vlastní vládu, že?
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. Pro současný režim je dogma o svatosti Ukrajinců a padlosti Rusů základem jejich mocenské ideologie. Proto se neštítí toto dogma ochraňovat i za cenu porušování svobody slova a trestně právních represí. Nenechme se tou zlovolně vytvářenou atmosférou strachu udolat. Vytrvale, veřejně, racionálně argumentujme proti nesmyslnosti, hlouposti a zlovolnosti tohoto dogmatu. Neustálým opakováním racionálních argumentů je třeba exponenty současného režimu s tímto jejich mocenským dogmatem vytlačit na okraj společnosti a tam je společensky izolovat.

  2. T.No a ja to ctenarum prelozim tu Vaši uvahu-dobyvačny agresor cizich uzemí je chudák a za valku nemůže.Za ní můžou ty ruce co drží ty samopaly a octli se omylem na cizim území.A obět nemá právo se bránit tak jako Vy,když Vam loupežník přijde vykradnot byt a znasilnit manželku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*