Vidlák: SPOLU právě přišla o dva mandáty
Sdílet článek:

PZ/VIDLÁK

Demonstrace radikálních muslimů v severoněmeckém Hamburku, při které účastníci požadovali zřízení chalífátu, pobouřila řadu tamních politiků. Spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová na síti X napsala, že kdo žádá chalífát, je v Německu na špatné adrese. Naopak u nás to ministr vnitra a šéf Starostů Vít Rakušan okomentoval slovy, že se ve skutečnosti nic nestalo a zároveň odsoudil soustavné strašení migrací. Na sociálních sítích se strhla lavina kritiky, která se podivovala, že pro Rakušana „výzva k likvidaci německé vlády a nahrazení islámským totalitním chalífátem” nic neznamená.

Co nám tím vlastně Rakušan říká? Že až budou tyto akce probíhat u nás, pak s tím máme být „v pohodě“, protože je to v pořádku a nic se neděje?

Zajímalo by mě, jak by Rakušan reagoval, kdyby u nás proběhla demonstrace na níž by někdo stejně velkohubě vyhlašoval, že nejlepším řešením pro naši zemi bude, abychom se stali ruskou provincií. To by byl důvod pro trestní oznámení, policejní manévry a Rakušan by se mohl ukřičet, jaká to je hrozba. Bylo by úplně jedno, že by demonstrace za pár hodin skončila a nestalo by se nic.

Mimochodem… pamatujete jak Martin Konvička přijel na velbloudu? To bylo podstatně krotší než volat po chalífátu a jak se tenkrát mohli všichni pominout…

Rakušanovi ale už nepomůže nic. Vejde do dějin jako ten, kdo u nás otevřel dveře nekontrolovatelné migraci. Proklel tuto zemi do třetího pokolení a podle toho s ním jednou bude naloženo.

Migrační pakt schválený Evropským parlamentem ještě čeká hlasování na Radě ministrů, které by se mělo uskutečnit 14. května. Česká republika se však při finálním hlasování zdrží. Nepřijde Vám to jako zbabělost, zdržet se při takto klíčovém hlasování? O čem to svědčí?

Zbabělost? Vypočítavost je to! Migrační pakt bude schválen, protože Německo, Francie a Itálie ho potřebují. Poláci, Maďaři a Slováci ho prostě nebudou dodržovat a vsaďte se, že naše hujerská vláda bude naopak neúslužnější. Jediné, co mě na tom těší, je, že jim to politicky zlomí vaz.

Ukrajinské armádě zoufale chybějí vojáci. Jen podle odhadů se v zemích Evropské unie pohybuje zhruba na 650 tisíc Ukrajinců v “bojeschopném věku”, které ukrajinská armáda potřebuje. Přestože Ukrajina chce a také nařídila v rámci mobilizace, aby se bojeschopní Ukrajinci vrátili bránit svou vlast, Brusel to odmítá a lidi se statusem uprchlíků vydávat nechce. Jaký názor zastáváte Vy?

Zajímá můj názor někoho? Už zhruba rok je jasné, že Ukrajina prohrává a že největším problémem jsou děsivé ztráty. Západní páníčci si však přejí pokračování války, ergo kladívko, potřebují nějak Ukrajince odlifrovat zpátky na Ukrajinu. Brusel si může hlásat, co chce, stačí když bude zavírat oči před praktikami jednotlivých států. Jak víme, Polsko bude s ukrajinskými úřady spolupracovat. Postupně to udělají i další země, hezky jedna po druhé a Bruseli to bude úplně jedno. Jinak to dopadnout nemůže. Válka má pokračovat, jednat o míru se nebude a kdo potřebuje nějaká “úkáčka?” Já osobně, pokud to bude nutné, budu Ukrajince ukrývat…

Schodek státního rozpočtu se ke konci dubna prohloubil na 153,1 miliardy korun, což je třetí nejhlubší dubnový rozpočtový deficit (loni dosáhl v dubnu rekordní hodnoty 200 miliard korun). Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se z meziročního zlepšení salda raduje a prý to ukazuje počátek ekonomického oživení. Nějak mi ta Stanjurova radost nepřirostla k srdci, ale možná jsem něco přehlédl. Rekordně se zadlužujeme, milion lidí v Česku žije pod hranicí chudoby a jen těsně nad ní se nacházejí další zhruba dva miliony. Těch, kdo trpí nedostatkem prostředků na živobytí, přibývá, zdražuje se vše, co se dá, ale Stanjura přesto jásá?

Někdo by se měl Stanjury zeptat, jestli je tohle ta změna, které můžeme věřit, nebo jestli to ještě bude nějak vylepšovat. Máme nejdražší elektriku v Evropě, nejdražší jídlo v Evropě, měli jsme největší inflaci v Evropě a trvala nejdéle v Evropě. Do ukrajinské války jsme zapojeni nejvíc v Evropě a nakupujeme nejdražší zbraně v Evropě…

Jestli v eurovolbách nenastane žádné tsunami, tak jsme spolehlivě i nejblbější národ v Evropě.

Oproti předpokládaným 138 tisícům tun ovoce očekávají naši ovocnáři po období extrémních dubnových mrazů jen přibližně 30 tisíc tun sklizně. Škody nyní podle některých odhadů přesahují jednu miliardu korun. Lidovecký ministr zemědělství Marek Výborný přislíbil pomoc a také se dotkl tématu spotřební daně na tiché víno (vinaři totiž v souvislosti se škodami požadují zastavení diskuse o jejím přijetí). Máte přehled, jak situace vypadá a jak by měla pomoc českým zemědělcům vypadat?

Heleďte, tady je to jednoduché… buď vláda pomůže s kompenzacemi a nebo zemědělci ty sady prostě vyklučí a zasejí tam pšenici či řepku, protože tam ty ztráty nebývají tak hrozné. Už před letošními mrazy bylo ovocnářství na hraně rentability a leckdo sady likvidoval. Teď má každý ovocnář silný argument, aby své třešně a jabloně doopravdy zplanýroval, jinak prodělá kalhoty.

Vláda ale neudělá nic a Výborný obzvlášť ne. Bude se jen mluvit, jednat, kecat a nic z toho nebude. A daň na tichá vína bude.

Jaký názor máte na zavedení spotřební daně na tiché víno vy?

Italové se určitě zlobit nebudou, že ji zavedeme. Jejich import k nám bude levný a naše produkce bude drahá. Co víc si přát? Všechny tyhle daně jsou k ničemu, když k tomu zároveň máte otevřenou ekonomiku a bezcelní dovozy. Daň na tichá vína nic nevynese, jen zaměstná spoustu úřednických existencí, které kvůli každému demižonu budou požadovat stovky lejster.

Česká produkce klesne, import se zvýší, vinaři zkrachují, jejich provozy zkoupí velké závody… a vinné sklepy budou k mání za pakatel. Pokud nevíte, co s penězi, kupte si nějaký pěkný sklípek místo chatičky. Jižní Morava je malebná a vypadá to tu jak v Hobitíně. Neprohloupíte.

Lidovci přišli do vládní koalice s návrhem, aby lidé bez dětí nad 35 let odváděli vyšší sociální pojištění, z něhož se hradí penze. Naopak lidem se dvěma a více dětmi mají podle jejich návrhu odvody klesnout. Co o tom návrhu soudíte… nezavání to tak trochu protiústavní diskriminací bezdětných osob?

Vysvětlíme si jednu věc… každý důchodový systém je průběžný. To znamená, že vaše důchody vznikají vždycky prací následující generace. Je víceméně jedno, jestli vám to spravuje stát nebo soukromý investiční fond. Když nebudou děti, nebude ani ekonomika a nebudou ani důchody, i kdyby se o vaše důchodové pojištění staral Warren Buffet. Takže bez dětí to nejde a kdo děti nemá, ten prostě v důchodu parazituje na práci dětí jiných.

Já bych ale v první řadě navrhoval, aby mladí lidé měli šanci si pořídit bydlení. Aby byly dostupné školky, pediatři, zubaři a aby rovnátka nestála takový ranec peněz. Aby byla nějaká jistota.

Pak je šance, že se děti rodit budou a bude jich dost, aby vydělaly svým rodičům na důchody. Silně pochybuju, že vyšší zdanění v pětatřiceti bude nějaká motivace pro bezdětné, aby si děti pořídili. Obzvlášť, když jim je už pětatřicet.

Takže si to shrneme… byty, školky, trocha těch pozitiv a sociálních jistot, možná nějaké manželské půjčky… a děti budou. A když budou děti, budou i důchody.

Zbývá měsíc do eurovoleb a kampaně politických subjektů jedou na plné obrátky. A Fialova vláda nám nyní předvedla její pojetí boje s dezinformacemi a fake news v praxi. Na jedné straně nezákonné vypnutí vybraných zpravodajských webů na jaře 2022 na základě doporučení vlády, na straně druhé fake web z dílny ODS s pozměněným obsahem kampaně opozičního hnutí ANO k volbám do Evropského parlamentu. Premiér Fiala má z „podvodné“ kampaně radost a obhajuje jí. Je ale docela možné, že se mu to vrátí jako bumerang a z radosti zbydou oči pro pláč. Co myslíte Vy… nestřelila se opět tak trochu Fialova vláda do vlastní nohy?

Pšt! ať je nevyplašíte! Nic lepšího se nám nemohlo stát. ODS spustila antikampaň ze které se dělá špatně i našemu prezidentčikovi, kterého kdysi školila i KGB. Myslím, že SPOLU právě přišla o dva mandáty. Při trošce škodolibosti to budou právě mandáty Vondry a Vrecionové.

A když budeme zticha, při toršce štěstí modroptáčtí marketéři udělají ještě nějakou další podobnou pitomost. Do voleb je ještě pět týdnů.

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) končí ve funkci a na postu ji má vystřídat bývalý rektor Slezské univerzity Pavel Tuleja (TOP 09), který ale čelí ostré kritice pro publikování v predátorských časopisech. Pod palbou je především TOP 09 a bouří se i doktorandi. Komentátor Petr Holec upozornil, že nic dobého z TOP 09 vzejít nemohlo a na sociální síti X napsal: „Tak v TOP 09 dali hlavy dohromady a je z toho další predátor! Nebyla nakonec lepší ta Langšádlová? Ta si aspoň na nic nehrála a za deficit v hlavě se nestyděla. Nakonec pro TOP 09 je to typický. Teď místo ní fake vědec. Za co, tvl?“ Před volbami další „ostuda“ tentokráte z dílny TOP 09. To nejspíš koalici SPOLU na preferencích nepřidá, co myslíte?

To se stane málokdy, že na zbytečném ministerstvu rezignuje zbytečná ministryně a druhý ministr rezignuje ještě dřív, než se tím zbytečným ministrem stane… Ne, neptám se, co je za tím, ale volám: jen houšť a větší kapky. SPOLU je koalice tří stran, ani jedna nemá rozum a dvě už nemají ani voliče. Podle toho eurovolby dopadnou…

Prvnizpravy.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Ukrajinci mají bránit svůj stát, říkají ti co mobilizují. A co my, my nemáme bránit svůj stát? Ne ten fialostát, ale Českou republiku. Jak je vidět, bez násilí to nepůjde a možná ani bez stanného práva. Každá číše dřív. nebo později, přeteče a míra trpělivosti, přejde.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*