Výnos dluhopisů v lednu vyskočil z prosincových 7,45 % na 8,43 %
Sdílet článek:

VLADIMÍR PIKORA

Výnosy korporátních dluhopisů otočily trend. Podnikové dluhopisy se v lednu chovaly v rozporu s ekonomickou logikou. Ve chvíli, když už centrální banka začala snižovat své úrokové sazby, dluhopisům rostl výnos a vrátil se tak ke svému dlouhodobému trendu. Vážený průměrný výnos tak v lednu vyskočil z prosincových 7,45 % na 8,43 %. Vyplývá to z údajů Srovnávače dluhopisů, největšího a nejlépe hodnoceného dluhopisového portálu v České republice.

Vladimír Pikora k tomu uvádí: Skok nahoru považuji spíš za anomálii než trend. Trend by měl v příštích měsících klesat.“ Objem podnikových emisí v lednu vzrostl na 4,1 mld. Kč. To je pro leden normální. S novým rokem je vždy více emisí. Nicméně z většího nadhledu dvou let je vidět dlouhotrvající pokles. Ve srovnání s listopadem nastal výrazný pokles, a to z překvapivých 8 miliard Kč na výše zmíněné 4 miliardy.

Zatímco za celý rok 2023 tvořily malé emise 46 %, v lednu vyskočily na 51 %. „To signalizuje, že máme hlad po financování od menších firem, které nabízejí emise s vyššími výnosy.“ uvádí Vladimír Pikora, hlavní ekonom a analytik skupiny Comfort Finance Group (CFG). Velké emise nad 100 mil. tvořily vloni 18 % emisí, letos v lednu jen 11 %. Velcí hráči jsou evidentně zafinancováni. S měnící se strukturou trhu se tak mění i průměrný výnos.

Rozložení emisí podle výnosu za celý loňský rok říká, že emise s výnosy nad 10 % činily v roce 2023 21 % trhu, v lednu to bylo už jen 14 %. Dluhopisy s těmi opravdu vysokými výnosy mizí. Přibývá ale dluhopisů s výnosy v rozmezí 8 až 10 %. Vloni tvořily tyto emise 40 % všech emisí, nyní tvoří 51 % trhu.

Průměrná splatnost emisí mezitím vzrostla na 3,9 roku oproti minulému měsíci. V listopadu délka splatnosti emisí překročila 4 roky. Dluhopisy hrají na finančních trzích stále větší roli.

Důležité je zaměřit se i na zajištění emisí. Absolutně nejčastějším zajištěním bylo v roce 2023 ručitelské prohlášení. To měla více než polovina dluhopisů. Velmi oblíbený je i agent pro zajištění. Zajištění nemovitostí mělo mnohem méně emisí. Těch bylo jen necelých 11 %. Pro trh by bylo dobré, kdyby v budoucnu bylo nemovitostí zajištěno mnohem více dluhopisů.

Upozornění: I přes snahu portálu Srovnávač o zahrnutí všech dostupných korporátních dluhopisů existuje možnost, že některé z nich vyhledány nebyly. Jsme však přesvědčeni o tom, že jsme v přehledu pokryli naprostou většinu tuzemského trhu. Dodáváme, že v případech, u nichž pracujeme s váženými průměry, se váhou myslí velikost emise.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*