Americká vláda zuří: Rating úvěrové spolehlivosti byl USA snížen na AA+
Sdílet článek:

VLADIMÍR PIKORA

Americká vláda zuří. Americká agentura Fitch totiž v úterý snížila rating úvěrové spolehlivosti Spojených států z nejvyššího stupně AAA na stupeň AA+. Zdůvodnila to očekávaným zhoršením fiskální situace v příštích třech letech a také vysokým a stále rostoucím zadlužením americké vlády.
To americkou vládu vytočilo. Vyjádřila proto silný nesouhlas. To je zajímavé. Když v Evropě americké agentury snižují ratingy, evropské vlády obvykle mlčí, aby jim nebyl rating zhoršen ještě víc. Jedině v době řeckého bankrotu se říkalo, že by si EU měla vytvořit vlastní agenturu. Naštěstí od toho potom v Bruselu upustili, protože pochopili, že ratingové agentury jsou považovány za důvěryhodné právě proto, že jsou nezávislé.

V každém případě USA byly na zhoršení ratingu zralé už dávno. Mají dluh podobný jako Francie a Francie má rating u některých agentur rating jako my.

Kdyby USA nebyly supervelmocí, neměly nejsilnější armádu světa a dolar nebyl globální rezervní měnu číslo jedna, měly by už horší rating dávno. Nyní se jen ratingové agentury osmělují k tomu, aby supervelmoci zhoršily rating z toho nejvyššího možného. I když je pravdou, že ratingová Standard & Poor’s odebrala Spojeným státům nejvyšší rating AAA už před 12 lety.

Agentura Fitch zdůvodňuje zhoršení ratingu tím, že v USA v posledních 20 letech dochází k postupnému „zhoršování standardů správy věcí veřejných, včetně fiskálních a dluhových záležitostí“. To můžeme pozorovat po celém vyspělém světě. Všichni jsou populisté a hospodaří s deficity.

U USA je to ale ještě trochu pikantnější, když si tam politici stanovili dluhový strop, který už několikrát dosáhli a za velkého divadla pro média a voliče ho několikrát zvýšili. Dluhový strop se tím stal fraškou. I my máme dluhový strop. Je nastaven až na 55 % HDP. Zatím je tedy daleko, ale bojím se, že až ho dosáhneme, nebudeme snižovat dluh, ale prostě dluhový strop posuneme po vzoru USA. Je to jednodušší než nepopulárně škrtat.

Americká vláda útočí na agenturu tím, že nebere v potaz, že ekonomika roste o 2,4 %. Pro mě to je slabá náplast. Kdyby rostly o 5 %, ale 2,4 % jsou směšně málo.

Předpokládám, že rating bude USA zhoršen znovu. Američané už neumí šetřit a opět zvýší svůj dluh. Otázkou je, jak na to budou reagovat. Když si před dvanácti lety dovolila jedna z agentur snížit rating, otřáslo to globálními trhy. Každá centrální banka ve velkém investuje do amerických dluhopisů. A tady nastal paradox. Ačkoli byl USA snížen rating, stále to byla v očích mnohých nejbezpečnější ekonomika. Takže když se začaly trhy bát zhoršení ratingu dalších zemí, utekli investoři od dluhopisů středně hodnocených dluhopisů k dluhopisům USA. Po amerických dluhopisech tak rostla poptávka, a proto i cena.

 

fb

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*