Zemřela matka, s covidem testována, siroty po ní zůstaly
Sdílet článek:

Příběh, který vám budu vyprávět, se stal v Číně. Nejedná se tedy – jen v první rovině – o kritiku informačního světa ČR a EU. V druhé rovině je to složitější a všichni to víme. Vědí to i čerti z krabičky, kteří vyskakují, aby velmi selektivně čistili náš informační prostor od domnělých či skutečných dezinformací nejen o covidu, zatímco jinými ho zaplavují.

Pojďme tedy do Číny, ale přemýšlejme u toho i o ČR a o Evropě, USA, Kanadě, Austrálii a dalších původně svobodných zemích, které dosud mají co napravovat.

Sebevražda, která nemusela být

32letá paní Siao-ja (Xiaoya)* z osady Cheng-lin (Henglin) města Tchien-men („Nebeská brána“, Tiānmen, 天門) v provincii Chu-pej (Hubei) a její manžel Čeng Jü (Zheng Yu)* odjeli vydělávat peníze tisíc kilometrů na jih do velkoměsta Kanton čili Kuang-čou (Guangzhou). Jak to u pendlerů bývá, děti ve věku 5 a 9 let nechali u prarodičů. V Kantonu se jednoho dne stala celkem banální, ale pro oba manžele osudová věc. 14. listopadu 2022 byli testováni na covid.

Ona pozitivní, on negativní. Z toho plynulo jediné: oba do izolace. Izolace doma bůhvíproč – nebesa vědí proč – tchien či-tao wei-šen-me – nebyla možná. Paní nastoupila o dva dny později na nucený pobyt ve fang-cchangu na stadionu v kantonském jižním distriktu Nan-ša (Nansha). Fang-cchangy jsou soustavy krychlových kójí, izolační tábory pro pozitivně testované osoby s mírnými příznaky nebo bez příznaků. Hlavní otázka, která nad jejich existencí visí, je tato: Proč je nutno někoho nákladně koncentrovat v izolačních táborech a nikoliv třeba doma? Proč musí takové tábory vůbec existovat? (A proč, jen tak mimochodem, cosi podobného existovalo i v Austrálii?)

Manžel jako kontakt pozitivně testované byl umístěn na severu města asi 130 km daleko od své ženy. 17. listopadu byl pozitivně testován i on. Když se to jeho žena dozvěděla, upadla do ještě větších depresí. Do telefonu sestřenici plakala. Bála se nejen strašlivé nemoci, ale i (po případném vyléčení) návratu do své obce u Nebeské brány, kde bude už stejně navždy černou ovcí, která měla covid. Že bude společensky naprosto vyřízená. Jak ukázaly kamery fang-cchangu, celou noc pak nespala.

Smrt ze strachu z oficiálních dezinformací

Přestože neměla příznaky covidu, následující den ji nalezli oběšenou na záchodě kóje. Manžel, kterému před sebevraždou ještě stihla převést v přepočtu asi 100 000 Kč, k ní byl puštěn pro vyřízení posledních věcí. Se zoufalstvím v hlase nad jejím tělem řekl něco ve smyslu: „To přece není žádná vážná nemoc, proč jsi ji považovala za tak těžkou?“ Ještě je třeba dodat, že nejde vůbec o ojedinělý případ sebevraždy po pozitivním testu na covid v Číně.

Internetová aktivistka Ťün Čchen (Jun Chen) v rozhovoru pro Radio Free Asia prohlásila, že kdyby ta žena věděla, že jde o nemoc, která probíhá u většiny lidí jejího věku jako obyčejné nachlazení, určitě by se neoběsila. 70 – 80 % Číňanů se podle ní dozví jen zkreslené informace o covidu z oficiálních médií a proto z ní mají velký strach a někteří si myslí, že je lepší netrápit se a vše rychle ukončit. Otázka je, proč tohle infopeklo stát vytvořil? A není to otázka jen na čínský stát. Stačí si vzpomenout na rozpor těžkých lockdownů a vesele slavících politiků po Evropě ranného covidu nebo na orouškovaný letošní sjezd ÚV KS Číny, až na dolní řadu těch nejmocnějších, kteří se z nějakého záhadného důvodu nemoci buď vůbec nebáli, nebo jen nevěřili účinnosti toho, co sami předepisovali ostatním.

Omikron slabší než chřipka

Profesor Ťin Tung-jan (Jin Dongyan), virolog na Lékařské fakultě Univerzity v Hongkongu, řekl čínské verzi stanice Deutsche Welle, že je smrtnost varianty omikron v Číně nižší než u sezónní chřipky a lidé tak páchají sebevraždy jen ze strachu a z nevědomosti. To, co by podle něj potřebovali, není ani tak lékařské ošetření, jako spíše psycholog, který by je zbavil strachu.

Poučení z příběhu nelze odmávnout jako „tady by se tohle nestalo“, protože i tady se děly dříve neuvěřitelné věci v nesouladu se zákony a ústavou. Dosud se za to nikdo z viníků ani neomluvil (jeden kandiduje dokonce na prezidenta). Ani tady nebyli lidé ušetřeni mediální hysterie, vyvolávání nadměrného strachu a víry v jediné řešení, podpořené násilím v podobě vyhlášky o povinném očkování některých profesí. Dosud je i u nás velmi pokřivená rovnováha mediálních informací o covidu a jeho léčbě a oficiálních dezinformací sice ubylo, ale je jich stále ještě příliš mnoho.

Všechno mohlo být jinak, kdyby…

Kdyby žila Siao-ja v informačně otevřené společnosti. Kdyby byla svoboda a demokracie jako… na Západě? (Ne, v covidismu bohužel už ne jako na Západě, ne v EU, ne v Austrálii, ale ani ne v Rusku). Tak tedy přesněji: jako na bývalém Západě, který si stůj co stůj musíme znovu vybudovat i proti tlakům části pseudoelit kolem WEF. Každý by si měl znovu přečíst knihy „1984“ a „Farma zvířat“ od George Orwella a jednat tak, abychom všechny podobnosti s oběma knihami zase povypínali.

Zdá se, že není vše ztraceno. Elon Musk si nejspíš uvědomuje, kam vede nesvoboda, a proto s těmi, od nichž Twitter koupil, ideologicky neladí a nepeče s nimi. Oběť 44 miliard dolarů za Twitter, která se mu asi finančně nevrátí, je nemalá a zaslouží si respekt. Ale pozitivních vlaštovek návratu k rozumu je víc, o jedné z nich třeba napíšu příště.

Je kriticky důležité, aby informace svobodně soutěžily a vyhrávaly ty nejdůvěryhodnější, nejvyargumentovanější a ne jen ty povolené, s razítkem úřadů typu Roskomnadzor, budoucí „Euronadzor“ nebo snad nějaký „Kung-čchan-tang (KSČ)-nadzor“. Nadzírání jedné skupiny lidí nad druhou v info prostoru je nepřípustné. Jazykem Orwellovy Farmy zvířat je nepřípustné, pokud jsou si všechna zvířata rovna, ale některá jsou si rovnější.

Svoboda zachraňuje

Případ Siao-ja ukázal, že nesvoboda a téměř dokonalá kontrola informačního prostoru státem (nebo těmi, kteří si stát ochočili) zabíjí. Svoboda mohla vést k záchraně života, který vůbec nebyl ohrožen. A to je poučení i pro nás – nespadnout zase do totalitních osidel. Vůbec není vhodné připravovat v EU a ČR cenzurní zákon. Vláda by měla do připravovaných eurocenzurních norem hodit okamžitě vidle vetem už na úrovni EU, protože je nejvyšší čas. A pokud to nejde, protože náš hlas v Radě EU je případně ovlivněn nějakým zákulisním vydíráním, pak lze nadřadit české zákony evropským a směrnici prostě nepřijímat. Kdo nebojuje za svobodu, ztratí ji. Kdo bojuje proti svobodě, sám si ji nezaslouží. Pokud se ovšem politická scéna dělí na ty, co ve všem kývají cenzurychtivému Bruselu, a ty, co pomrkávají s určitým pochopením ke krvavé Moskvě, nevypadá to moc dobře. Potřebujeme české a evropské Elony Musky v počtu větším než malém.

KAREL MACHALA

* jména jsou převzata z Caixin Global, nejde však o skutečná jména, snad aby příbuzní neměli potíže. Dle Epochtimes a Radio Free Asia jména úřady nesdělily.

Pozn.: U zápisu čínských jmen a měst v tomto textu používám český přepis, v závorce pak přepis v pchin-jinu pro snadnější hledání na mapách i jinde, někdy pro zpestření i ve znacích a pro známá města jako Kanton uvádím i obvyklou starou českou podobu. Čínská jména se zapisují v pořadí příjmení jméno (ne naopak), podobně jako japonská či korejská.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. No jo, v ČR se nezavíralo do koncentráku. Tady jenom lidi strašili a nemohli se setkávat se svými blízkými. Tady určitě žádný starší člověk zbytečnou sebevraždu bez psychologické pomoci nespáchal. Psychologů máme dostatek, to ví každej.

    • Nezavíralo se do koncentráků, ale důchodci v domovech důchodců byli uvězněni dlouhodobě na samotkách, neměli nejen možnost návštěv rodinných příslušníků, ale nesměli se poměrně dlouho stýkat ani mezi sebou. Moje tchýně v důsledku tohoto “ochranného opatření” zemřela. Když totiž uvězníte starého člověka o samotě, nosíte mu jen jídlo a léky, ještě k tomu maskováni rouškou a bílým mundůrkem, takže ani netuší, kdo to vlastně přišel, když mu zabráníte opouštět místnost o pár čtverečních metrech, takže jen leží nebo sedí (přece nebude pobíhat bezcílně tři metry tam a zase zpět), jak dlouho to může vydržet, než ztratí svalovou hnotu, orientaci, vůli žít a než mu začnou selhávat orgány? Vždyť by to těžce poškodilo i mnohem mladší a zdravější lidi… Takže z nedostatku pohybu přišla svalová ochablost, točení hlavy a následné opakované pády, zlomenina krčku kyčelního kloubu… a po pár týdnech konec. Bylo to ochranné opatření, ale já to vnímám jako týrání svěřených osob s následkem smrti.

  2. Urcite jste si rypl do doby covidove a samozrejmě je z Vas general po bitvě.No ale kocirovat jednu a pul miliardy lidi je tedy majstrštyk kdyz si clovek pomysli na nasi zemičku s deseti miliony,jak provadi vanocni nálety do obchodů.Chudak pan prezident,neni mu co zavidet.150 nasich republik dat do latě,kdy my s jednou jsme na nervy a same demonstrace za lepsi zitřky.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*