Změna klimatu je příčinou všeho
Sdílet článek:

G. SITAŘ

Před čtvrtstoletím vyšel v lokálních amerických novinách článek, který trefně popisuje dobu současnou: Globální oteplování je důvodem pro jakékoli počasí a ideologové jsou nepřátelé rozumu a často i života a svobody. Důkazem je výběr ze světového tisku.

V roce 1997 otiskly místní noviny Danville News ve státě Pensylvánie článek, který by dnes již pravděpodobně neprošel, ale trefně vystihuje dobu současnou (překlad, zkrácení autor):

„Kde je globální oteplování, když je třeba? V Mexiku poprvé za posledních sto let sněžilo a teploty v Moskvě nebyly takhle nízké 115 let. Možná se environmentalisté mýlili, když místo příchodu doby ledové začali předpovídat globální oteplování. Je to tak patnáct let, co štěkali, že se blíží nová doba ledová. Ale úžasnou vlastností ideologie je, že na rozdíl od vědy může tvrdit, že existuje jedna příčina. Je nezvykle chladno? To je kvůli globálnímu oteplování. Příliš vlhko nebo příliš sucho? Globální oteplování.”

„Lidé, kteří mají jednu odpověď na všechny problémy a kteří mají pro všechny kalamity jeden důvod, jsou ideologové. Jsou temnou silou podsvětí bez ohledu na to, kterou ideologii vyznávají. Jsou to nepřátelé rozumu a v mnoha případech nepřátelé života a svobody. Zdá se , že ideologové dominují v politických debatách, neboť je zábavné, jak jednoduché odpovědi mají na komplexní problémy. Rasismus je vždy příčinou všech problémů barevných lidí a globální oteplování je důvodem pro jakékoli počasí.”

„Možná je známkou emocionální a intelektuální dospělosti, když dokážeme překonat náš strach z nejistoty. Nakonec je vesmír komplexní věc a lidé jsou také komplexní stvoření. Jedinou opravdu jednoduchou bytostí na tomto světě jsou ideologové.”

Důkazem, že autor komentáře v Danville News nebyl úplně mimo, mohou být náhodně vybrané články ze světového tisku za poslední léta. Kompletní zdroj na konci článku.

(1) Sunday Morning , 1975:

Přístav v Timbuktu je kompletně na suchu. Sahara se posunuje na jih do sub-saharského regionu, kde bylo posledních šest suchých let teprve nedávno přerušeno deštěm. Sucho bylo způsobeno ochlazováním zemské atmosféry za posledních 30 let.

(2) Washington Post, říjen 2014

Existuje překvapivě silná vazba mezi klimatickou změnou a násilím

(3) Conversation, leden 2015

Může klimatická změna hrát roli v pádu letadla AirAsia?

(4) CNN, březen 2017

Existuje vazba mezi klimatickou změnou a cukrovkou?

(5) Scientific American, říjen 2009

Klimatická změna může znamenat pomalejší větry. Větrné elektrárny vyžadují silný vítr. Globální oteplování je nemusí dodat.

Scientific American o deset let později, listopad 2019

Větry ve světě zrychlují

(6) University of California, listopad 2020

Klimatická změna povede k nárůstu výskytu rakoviny

(7) CNBC, duben 2021

Klimatická změna je hlavním faktorem za nárůstem migrantů na americké jižní hranici, říkají experti

(8) Deutsche Welle, listopad 2021

Jak může globální oteplování také přinést chladnější počasí

(9) ABC News, srpen 2022

Nárůst srdečních onemocnění může být vysvětlen extrémním počasím, říká studie

(10) Sydney Morning Herald, duben 2023

Případů rakoviny jater v Austrálii přibývá a klimatická změna může být na vině

Pozn. autora: Novinových článků s podobnými titulky jsou nepřeberné stovky.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*