Válka na Ukrajině podle diskutérů
Sdílet článek:
Pokud se čtenář začte do diskusí pod jakýmkoliv článkem o válce na Ukrajině, nemůže mu uniknout, že naprostá většina příspěvků a zejména od mužů vidí Rusko jako poražené.

V současné době, kdy pominulo strašení covidem a média se rozepisují zejména o válce na Ukrajině a pomoci, které se této zemi dostává od Západu, se diskuse pod jakýmkoliv článkem o rusko-ukrajinském konfliktu odvíjejí podle jasného vzoru – prakticky všechny příspěvky diskutérů se točí kolem „neschopnosti“ ruské armády a ti nejhorlivější zastánci Ukrajiny už vidí ukrajinskou armádu dobývat Moskvu.

Moskva má s východní částí Ukrajiny jasné plány. Podle amerického velvyslance při OBSE Michaela Carpentera se Rusko brzy pokusí anektovat část východní Ukrajiny. “Zprávy uvádějí, že Rusko plánuje zinscenovat referenda o připojení k Rusku někdy kolem poloviny května, a že Moskva zvažuje podobný plán v Chersonu,” citovala Carpentera televize CNN. Údajná falešná hlasování se mají uskutečnit v Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice, což jsou útvary vyhlášené na východě Ukrajiny separatisty podporovanými Ruskem v roce 2014. Rusko těsně před útokem na Ukrajinu označilo samozvané republiky za nezávislé státy. Podle Carpentera se nyní chystá vyhlášení “lidové republiky” také v Chersonu, což je jediné větší ukrajinské město, které Rusové od únorového začátku invaze kompletně ovládli. “Je to přímo z taktické příručky Kremlu,” řekl americký diplomat. Moskva už v roce 2014 anektovala ukrajinský poloostrov Krym, kde bylo po vojenském obsazení rovněž uspořádáno hlasování o připojení k Rusku.

Pod tímto článkem se pak několik diskutujících vyjádřilo tak, že má Polsko vyslat své vojáky do Kaliningradu – Typická ruSSka taktika. Je čas dát ochutnat ruSSakum vlastní medicínu a v předvečer 9.5. nasounout 100k polských jednotek k hranicím Kaliningradu. Do médií poté prohlásit, že jsou v Kaliningradu utlačovány polské menšiny a že je polska armáda připravena překročit hranice, pokud nebude vyhlášeno “referendum“. Poté stačí si otevřít chipsy a poslouchat kvičení Lavrova a arbatske konkubíny Marii Z. Kvičení ruSSaku je vždy příjemné.

Na tomto případu je vidět, jak se proměňuje chápání konfliktu jako na konflikt zaostalého Ruska, které možná nemá funkční ani jednu „atomovku“ – i o tom se vedou vášnivé diskuse – a Rusko musí být poraženo. Plán sice hezký, ale bohužel jen v říší fantazie či dokonce fantasmagorie.

O tom, že Rusko formálně připojí východ Ukrajiny – Donbas a Chersonskou oblast – k Rusku ať už formou „nezávislých republik“ nebo připojením k Rusku, nelze pochybovat. K tomu ani nepotřebujeme „zpravodajské informace“. Útok Polska na Kaliningrad je samozřejmě pitomostí, o které nemohou vážně uvažovat ani polští představitelé. Byl by to počátek konfliktu mezi NATO a Ruskem s tím, o čem již na počátku konfliktu hovořil americký prezident Joe Biden. A představitelé jednotlivých států NATO stále pokračují v tom, že přímý zásah armád členských států NATO není ve hře.

USA a NATO dnes přecházejí zcela jasně k plánu dlouhého konfliktu na Ukrajině s tím, že dodávky i útočných zbraní Ukrajině změní poměr sil na frontě a Ukrajině se podaří okupovaná území dobýt zpět. Je to krásný plán, ale obávám se, že zůstane na papíře podobně jako plány na vykořenění islamismu a terorismu z Afghánistánu.

Mimochodem, novinky.cz jsou médiem, které celkem pravidelně referuje o ruských zprávách o vývoji války a mají na svých stránkách mapu, na které jsou Ruskem okupovaná území. Rusku se již podařilo propojit Donbas s Krymem po souši a pokud by se ukrajinská armáda pokusila tato území dobýt zpět, je to nejistá akce s možností dalšího ruského postupu na západ.

Další vývoj na Ukrajině tak lze předpokládat v tomto sledu. Rusko zcela jistě přistoupí k vytvoření „nezávislých republik“ na Donbasu a Chersonu, popřípadě je na základě „žádosti“ tamních představitelů připojí (anektují) k Rusku. Ukrajina i se západní pomocí nemá dostatečné rezervy vojáků. Podle wikipedie má Rusko až dva miliony rezervistů a Ukrajina pouze polovinu. Z hlediska možností je na tom ale Rusko se svými asi 160 miliony obyvatel mnohem lépe než Ukrajina asi se 37 miliony obyvatel. Z těchto údajů je zřejmé, že případný ukrajinský protiútok má Rusko jak kompenzovat.

Líčit Rusko jako stát, jehož armáda je k ničemu, jak se o to naši diskutéři pokoušejí dnes a denně, je popíráním faktů. Považuji ruskou invazi na Ukrajinu jako flagrantní porušení mezinárodního práva, nicméně uvědomuji si ruské možnosti a slabost účinků sankcí Západu. Sankce nejsou zdaleka tak účinné, jak západní a námi přebíraná propaganda tvrdí. Rusko se nepodaří izolovat a ekonomicky zničit. Proto považuji za jediné reálné východisko skutečně vážná jednání. Čím později začnou, tím horší bude postavení Ukrajiny. A „deset let“ trvající válku na Ukrajině s možná ještě horším výsledkem, než je současnost , Ukrajině skutečně nepřeji.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 3,76 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. “Diskutéři” na Novinkách.cz, kteří dosud nebyli tímto aktivistickým médiem zablokováni, jsou ve své většině osoby spokojené s, v důsledku mediální masáže, nabytým černobílým viděním světa a dělá jim dobře zahýkat si svých několik jednoduchých pravd s jistotou, že za to budou podobně nastavenými soudruhy přidělenými srdíčky bodře po plecích poplácáni. Čest té části diskutérů na zmíněném webu, které se dosud daří umně volenými formulacemi držet prapor plurality názorů nad hlavou.

    • Jinde na mainstreamu je to prakticky stejné, podívejte se na LžiDnes. Aktivističtí ubožáci s nulovým rozhledem jejichž jedinou kvalifikací je nenávist. Přijde mi, že pod články na téma Ukrajina se tam schází někým řízená klaka buď z fakult sociálních a humanitních věd nebo rovnou z Bohnic…

  2. Diskuse na novinky.cz nebo idnes.cz nečtu.K článku chci dodat ,RF zabere i Oděsu a jeho kraj ,Ukrajina tak zůstane bez přístupu k moři a přístavů,Podněstří už nebude odříznuté a otázka je jak to dopadne s Moldavou a s jejími ruskými obyvateli.

  3. Bohužel ten nápad udělat z ruštiny na Ukrajině výrazně druhořadý jazyk, nebyl nápadem dobrým. Protože to přineslo válku…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*