Zprávy mezivládního klimatického panelu nemají s vědou nic společného
Sdílet článek:

G. SITAŘ

Zhruba takhle to řekl bývalý předseda americké akadamie věd, když zjistil, že vědci schválený text zprávy byl posléze bez jejich vědomí změněn. Byly z něj odstraněny všechny náznaky pochybností o tom, že za změnou klimatu je pouze člověk.

Mezivládní panel pro změnu klimatu známý pod zkratkou IPCC je seskupení vědců z celého světa zabývající se zejména poznáním podstaty změny klimatu a hodnocením jejích důsledků. Byl založen v roce 1988 z iniciativy generálního shromáždní OSN a ve spolupráci se světovou meteorologickou organizací.

Každý rok připravuje IPCC zprávy, které se věnují jednotlivým problémům změny klimatu. První pravidlo pro přípravu zpráv říká, že všechny souhrnné zprávy jsou schváleny řádku po řádce členskými vládami. Druhé pravidlo říká poměrně nesrozumitelným jazykem, že finální znění nemusí být nutně s vědci konzultováno.

Co se nehodí, škrtněte

Důkaz, že to jsou vlády, kdo rozhoduje o finálním znění zprávy, je z roku 1995. Ve schváleném návrhu zprávy bylo v kapitole 8 uvedeno, že dosud neexistují přesvědčivé důkazy o vlivu člověka na klima. Nicméně finální text zprávy obsahoval pouze relativně jednoznačné prohlášení: „Převládající důkazy ukazují, že existuje znatelný vliv člověka na globální klima.”

Frederick Seitz byl americký fyzik, pionýr fyziky pevných látek a prezident americké akademie věd. V roce 1996 napsal na téma úpravy textu zpráv IPCC článek do Wall Street Journal, ve kterém doslova píše:

Překlad, zkrácení, mezititulky autor.

Mezivládní panel IPCC a OSN jsou mnohými považovány za nejlepší zdroj vědeckých informací o vlivu člověka na klima Země. Minulý týden vydal IPCC zprávu s názvem „Věda klimatické změny 1995”, která je první zprávou po pěti letech. Zpráva bude nepochybně považována za nejdůvěryhodnějí prohlášení na téma globálního oteplování.

Nikdy jsem neviděl větší korupci

Zpráva IPCC je vysoce hodnocena zejména proto, že prošla recenzí. Skupina mezinárodních vědců ji četla, upravila a schválila. Ale tato zpráva není tím, za co se vydává. Není to verze, která byla schválena vědci, kteří jsou uvedeni na titulní stránce. Během své šedesátileté kariéry včetně pozice prezidenta akademie věd a fyzikální společnosti jsem nikdy neviděl větší případ korupce procesu recenzování, než je proces, který vedl k finálnímu textu této zprávy.

Srovnání mezi zprávou, kterou schválili vědci, a publikovanou zprávou, odhaluje, že byly udělány zásadní změny poté, co vědci schválili verzi, o které se domnívali, že bude finální. Více než 15 sekcí v kapitole 8 bylo změněno nebo vymazáno.

Žádná studie nepotvrzuje vliv člověka

Pouze několik z těchto změn bylo kosmetické povahy. Téměř všechny směřovaly k tomu, aby zmizely jakékoli náznaky pochyb o tom, že lidské aktivity mají významný vliv na klima obecně a zejména globální oteplování. Následující pasáže jsou příkladem textu, který byl ve verzi schválené vědci, ale který byl posléze vymazán.

Žádná studie k dnešnímu dni nepotvrdila, že pozorovaná změna klimatu je zcela nebo zčásti způsobená činností člověka.

Všechna tvrzení o významné klimatické změně zůstanou pravděpodobně kontroverzní, dokud nebudou sníženy nejasnosti v chápání celkové přirozené variability klimatického systému.

Zprávy IPCC jsou často označovány jako konsenzuální. Pokud povedou k zavedení daně z uhlíku nebo omezování ekonomického růstu, budou mít velký a téměř jistě destruktivní vliv na světové ekonomiky. Ať už byl záměr těch, co tyto změny provedli, jakýkoli, povedou provedené změny k mylnému závěru politiků a veřejnosti, že existují vědecké důkazy o tom, že lidské aktivity způsobují globální oteplování.

Takto se vyjádřil bývalý předseda americké akademie věd. Tedy z titulu své pozice nepochybně uznávaný vědec.

Pozn. autora: Když to udělali jednou, mohli to udělat i následně, přestože o tom už nikdo do novin nenapsal. Je vysoce pravděpodobné, že se tlak na ideologicky správné vyjádření stupňoval. Každý, kdo se odvážil zpochybnit tvrzení o vlivu člověka na klima, byl vyčleňován z vědecké komunity. Koneckonců i Frederick Seitz, který to dotáhl na předsedu akademie věd, má u svého jména ne zrovna pozitivně znějící slovo odpírač.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Bohužel toto je dlouhodobý trend, původní dobrá snaha zlepšit životní prostředí byla zneužita levicovými ideologiemi za vydatné finanční podpory nejrůznějších korporátů a spasitelů světa.
    Jejich cílem pochopitelně není ozdravit klima, ale kontrolovat společnost a upevnit svoji moc.
    Doposud pro svoji ideologii měli spoustu podporovatelů z řad užitečných idiotů vědců, intelektuálů, eko aktivistů, atd. Časem jak jsou okolnostmi donuceni ukázat svoji pravou tvář, začíná stále více lidí pochybovat a zjišťovat fakta, která ukazují jinou realitu ohledně klimatu a toho co něm skutečně víme.

    • To je pravda, ale oni mají v rukou moc. S touto agendou skončí, až se jim přestane vyplácet a naskočí na něco výnosnějšího. A hlavně, tu moc si vzít nedají.

  2. Rabovači nerostnych surovin kteri z toho mají nesmirne zisky se nikdy k zachovaní zivotniho prostredí,rozlicne biodiverzity pro nase deti nebudou hlasit.Vse budou zpochybnovat.Maji na to haldu penez a zastupy penez chtivych, kteri ochotne za penize udelaji z černé bílou.Tak se mame na co tesit.USA(nejvetsi rabovac),EU se zdá prehazují výhybku.Proti diktaturam ktere se do posledniho dechu budou branit snizovaní rabovani to bude tezke.

  3. Poslední dobou přibývá zpráv o neidentifikovatelných objektech, které by mohly pocházet od mimozemských civilizací. Dělá to na mne dojem, že to má být další, tentokrát opravdu fatální ohrožení naší civilizace. A pár NEJ.. nám navrhne, jak se ubránit. Vzdát se všeho a podřídit se jim. Neboť jedině centralizovaná vláda má schopnost nás zachránit…

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*