Berlín za mír
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Z Berlína jsme zvyklí posledních deset let vesměs na alarmující zvěsti, dlouho tam řádila Merkelová, donedávna ve městě vládli multi kulti levičáci nejhoršího typu, palestinská ministryně řídila místní kulturu a školství, včetně památníků holokaustu, v Německu z Berlína vládne koalice, která je výsměchem všem politickým hodnotám, kde se zasnoubili nejfanatičtější zelení levičáci s vyprázdněnými socany a tragickými liberály, včerejší demonstrace desítky tisíc lidí za mír vylepšila berlínskou reputaci. Honeckerův Berlín měl sice tradici v organizování velkých demonstrací za mír a proti nacismu, moc jsme tomu však nevěřili, včera organizovala velmi přesvědčivou demonstraci za mír levicová politička Sahra Wagenknechtová. Tisíce lidí se shromáždily v mrazivém sobotním odpolední na nádherném bulváru Unter den Linden, aby řekly ne ukrajinské válce a demonstrovaly proti dodávkám zbraní na Ukrajinu a proti rozpočtovým kontribucím zbrojařským koncernům. V mainstreamu o demonstraci za mír reportují s potměšilou objektivitou: mladý muž stál na lavičce a mával žlutomodrou vlajkou, demonstranti mu nadávají do nacistů a vyzývají ho, aby šel na frontu, když se mu válka tak zamlouvá.

Z transparentů bylo jasné, že demonstranti považují “kolektivní Západ” za hlavního viníka ukrajinské války a za oprávněný důvod k ruské invazi. “Natovští teroristé táhněte, nikomu zde nechybíte.” Prominentním řečníkem byla Sahra Wagenknechtová. Kritizovala zeleného ministra obrany Pistoriuse, řekla, že by si nikdy nedokázala představit, že strana zelených, která vzešla z mírových hnutí, se promění v houf válkou opilých. Dodávky zbraní na Ukrajinu jsou velkou chybou, obzvlášť dnes když v ukrajinské vítězství nevěří samotní ukrajinští generálové. Podle političky lidé na Ukrajině nepotřebují víc zbraní, ale mír. Citovala výzkum veřejného mínění, kde se 80% Ukrajinců vyjádřilo pro mír i za cenu ztráty části území státu. K trvalému míru se může dospět pouze tehdy, pokud se zohlední zájmy obou stran. Známá německá žurnalistka Gabriele Krone-Schmalz, kterou považují za expertku na ruské otázky, řekla, že jako novinářka nevystupuje na politických shromážděních, ale tentokrát výjimečně, protože už nemůže poslouchat mainstreamovou válečnou demagogii. Novinářka kritizovala dvoubarevné schéma dobro-zlo. Další řečníci kritizovali mj. vojensko-průmyslový komplex parazitující na válce.

Tabloid Bild píše, že americká a německá rozhodovací centra zjevně tlačí v zákulisí na ukrajinské předáky, aby je přiměla spolknout hořkou pilulku jednání s ruskou stranou i za cenu perspektivy ztráty území. Podle Bildu, Biden a Scholz pověřili německého delegáta, aby vysvětlil Zelenskému, že konflikt nemůže trvat věčně a musí vyvodit důsledky. Argumenty se podle Bildu zakládají na dvou bodech: únava Západu z protrahujícího konfliktu a potíže s vojenskými dodávkami v situaci, kdy Kyjev není schopen zvrátit průběh války ve svůj prospěch. Tvrzení Bildu nelze dokázat, existují argumenty pro i proti tvrzení.

Existuje i spekulativní pro Rusko velmi nepříjemná možnost, Západ může konflikt do jistého stupně zmrazit a podporovat obranyschopnost Ukrajiny i bez vyjednávání s Ruskem a stále živým konfliktem Rusko vyčerpávat.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*