Co zbylo z Ukrajiny? Všichni jsme prohráli …
Sdílet článek:

GERALD MARKEL

Co zbylo z Ukrajiny? Všichni jsme prohráli. Ze slavných „evropských hodnot” nezbylo nic. Válka na Ukrajině vstupuje do své závěrečné fáze – Rusko tuto válku vyhraje na všech frontách. Vojenské, geopolitické a ekonomické. Jak se mohla stát tato katastrofa, tato historická porážka Západu?
Odpověď je jednoduchá: kolektivní Západ všude překročil své vlastní meze. Nejenže neodsuzoval používání munice obohacené uranem, kobercové bombardování kazetovou municí a bombardování civilních cílů Ukrajinci, ale dokonce to kategoricky popřel a dokonce akceptoval skutečné nacisty v běžných jednotkách ukrajinské armády a prostě ignoroval jejich zvěrstva v Mariupolu. Západ ztratil v očích zbytku světa veškerou důvěryhodnost jako “morální integrita“, protože na jedné straně jsme všechny fámy o ruské straně brali jako fakt (kdo si pamatuje ostřelování trhu, skutečně způsobené ukrajinskými raketami?).

Na druhou stranu jsme si Ukrajinu idealizovali jako „maják svobody a hodnot“, jako „střed a obránce Evropy“, jako„vzor evropských hodnot“ a velebili ji zcela absurdním propagandistickým způsobem. Izolované není Rusko, ale západní Evropa. Rusko není baštou zla. A Ukrajina má daleko k zemi evropského typu. Kdybychom byli realističtější a méně pokrytečtí, zbytek světa by nyní nereagoval s takovým opovržením vůči Evropanům, kteří za poslední dva roky pohřbili svou morálku. A tady se dostáváme k druhému, geopolitickému selhání : není to Rusko – jsme to my, kdo je nyní izolován ve světě. Svět nebyl jednotný v odsouzení války na Ukrajině. Válka je tam vnímána taková, jaká je, tedy zástupná válka mezi Západem a Ruskem na ukrajinské půdě s ohrožením životů ukrajinského lidu. A vzhledem k tomu, že zbytek světa s tím nechce mít nic společného, je hněv z vedlejších škod způsobených jejich vlastním ekonomickým zájmům nezměrný.

Nikoho ve zbytku světa nepřekvapuje, že Rusko nedovoluje NATO přiblížit se k jeho bezprostřední hranici – vyvstává otázka, proč jsme překvapeni my a pohoršujeme se žvaněním o „nevyprovokovaném útoku“. Největší selhání Západu. Zbytek světa ani neuvažuje o připojení se k stupidním sankcím proti Rusku. Naopak ekonomická sebevražda Evropy, výstřel do nohy, který Evropa v důsledku tohoto šílenství dostala, otevírá zbytku světa nepředstavitelné možnosti. Indie a Saúdská Arábie nakupují ruskou ropu a benzín a prodávají je se ziskem hloupým Evropanům. Během jednoho roku Čína nahradila evropské výrobce automobilů jako dodavatel Ruska, trhu se 140 miliony lidí. A tucet velkých zemí se demonstrativně připojilo k alianci BRICS a nyní jsou jasnými spojenci Ruska – ekonomicky v BRICS, ale i vojensky – Čína, Indie a Rusko ve vojenské alianci – noční můra Západu. Abych to shrnul, válka na Ukrajině je největší vojenskou, geopolitickou a ekonomickou porážkou Západu za posledních 80 let. Ale nejvíce mě pobuřuje, že Západ v této válce zradil všechny své morální hodnoty. Zabavování majetku ruských soukromých osob je právní, morální a ekonomické šílenství. Evropa se zničila jako bezpečný přístav pro investory z celého světa. Vyloučení ruských sportovců, umělců a vědců je obrovská chyba, neopodstatněná a neomluvitelná. To vše z nás dělá skutečné poražené této války.

EXPRESS

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (48 votes, average: 3,94 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

10 Comments

 1. Ale no tak, všichni jsme neprohráli. Pouze chciválkové a OjroUhnije zakotvení v Yankees prdeli.

 2. Prohrála KoZa. My nejsme žádná KoZa, jsme Slovani, tak jsme neprohráli. Nepočítám v to samozřejmě Mafialu, Pitomuši a jiné náplavy z HordStepí. Naopak, my víme, kdo je kdo, že KoZa je desperát, že Ukrofaš proKoZa Chazarskiy je desperát, a vždy je dobře, když desperát dostane za uši.
  Kdo lže, ten KoZa, kdo KoZa, do pekla se hrabe.

  • Přesně můj pocit: já prohrou Ukrajiny neprohrávám. Pokud to oslabí zvrácený Západ, tím líp!

   • Přidávám se. Měla bych spíš pocit, že jsem prohrála v případě, že by “vyhrála” Ukrajina pod KoZím vedením.

   • Já jsem ráda, že již od začátku můj úsudek byl správný. Bohužel kvůli svému úsudku jsem ztratila dlouhodobé přátele, neboť si o mně myslí, že jsem magor. Tak jsem zvědavá, jestli se ještě dožiju lehké omluvy, že jsem nikdy nevěřila, že Rusové vraždí civilisty v Buči, Mariupolu a vlastně všude. Jediné co si přeju, aby to skončilo a ten dobytek chazarskej visel.

 3. Velice dobrý popis toho, co se ve světě geopolitiky děje. Naplňují se tradiční přísloví – když se dva perou, třetí se směje. Naši politici (ti “demokratičtí, proevropští, hodnotoví, jedině správní” si vůbec neuvědomují zásadní posun světového těžiště směrem k BRICSu. Čína skupuje světové zásoby zdrojů, amerika je “first”, obě velmoci jsou technologicky a konkurenčně mnohem dál než Evropa, ta ani nemá potenciál se jim přiblížit. Evropa prohrává na všech frontách jak syndrom vařené žáby.

 4. No jednu dobu pan dobyvatel prorokoval Evropě Mrzni vlčí chvoste mrzni.No a Evropa jak na potvoru nemrzne.Takže už mu nezbylo než přesvědčit 145 milionů lidí,že je chce západ napadnout.Ten západ,ta Evropa která rozpustila vojska,má prázdné sklady zbraní.No a oni uvěřili že jde jadernou mocnost zničit a začli ničit sousední stát pro jistotu.V čem je problém třeba BRICS? Že si koupím jejich výrobek za rubly,juany nebo rupie atd pokud ho budu chtít? A směnárny nepromění dolary,eura,koruny na ty rupie?.Oni nebudou chtít výrobky západu za dolary,eura,atd?.Tak to jo.Který rok to bude? 2089?

  • Pešku. Necintejte si na bryndák, blbě to vypadá. Jevropa nemrzne a čím si myslíte, že tak topí? Klestím? To zaprvé. Zadruhé – jste prostě KoZí duch….kdybyste poslouchal semtam toho Putina, věděl byste, proč to celé vzniklo. ale to vy ne – pche, nějakej mrňavej ruskej skřet – že? No a teď se můžete leda divit.
   Vyměnili jste mrňavého ruského skřeta za mrňavého ukrajinského skřeta a teď to máte.

 5. M.No paní aristokratko,ještě że jste nám to tady tak pěkně vysvětlila.A já naivně věřil tomu vedoucímu té jeho smečky(jak spadl z toho letadla),jak to v té diplomce popsal ten lepší svět a co šlo v těch samozvaných(protizánných oblastech).Tak mockrát děkuji jménem čtenáŕů a běžte do tak pěkně říct do OSN têm 144 státům světa.Oni se chytnou za hlavu a budou Vàs nosit na ramenou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*