Fialová obrana
Sdílet článek:

FRANTIŠEK KAŠPÁREK

S tím, že vláda udělá, co na očích Bruselu vidí a někdy i nadpráci, kterou po ní nikdo nechce, se setkáváme pravidelně. Nyní vláda také potvrdila svoji oddanost Spojeným státům potvrzením obranné smlouvy mezi Českou republikou a USA.


Text smlouvy je smutnou ukázkou naprosté podřízenosti se. Navíc je otázkou, jaký konkrétní smysl má přítomnost americké armády na území České republiky. Skoro to vypadá, že vláda si US Army nepozvala ani tak na ochranu před vnější nepřítelem, ale spíše jako by se obávala svých vlastních občanů. Tomu by mohl odpovídat článek 14, druhý odstavec této smlouvy:

„Uznávajíce, že Česká republika má primární odpovědnost za udržování veřejného pořádku na svém území, orgány ozbrojených sil USA mohou v úzké koordinaci s příslušnými českými orgány schválit využití ozbrojených sil USA mimo prostory uvedené v odstavci 1 za účelem udržení kázně a pořádku ve vztahu k příslušníkům ozbrojených sil USA.“

Klára Samková ve svém článku na FB uvádí dobrý postřeh: Pokud dojde k situaci, kdy se hněv občanů obrátí proti vládě, nikoho nebude zajímat, zda k „nedostatku kázně a pořádku“ dochází pouze ve vztahu k příslušníkům ozbrojených sil USA.

Ministryně Černochová o víkendu honem spěchá do USA, jako by ji za zadkem hořela koudel (nehoří, leč může), aby v Pentagonu se šéfem americké obrany Lloydem Austinem tuto smlouvu podepsala. Žádná veřejná debata, nedej bože referendum.

Debaty se bojí jako čert kříže, dobře si pamatují, jak dopadli s radarem. Však tenkrát ODS slíbila, že jednou se téma vrátí, a to formou základen.

Slovo splnila. Sice tvrdí, že to základny nejsou, prý jen vojenská přítomnost USA. To je ovšem vrcholný majsrštyk té jejich slovní hatmatilky.

Ohledně debaty paní ministryně vyhlásila, že „smlouva je řádně zveřejněna, může se s ní seznámit každý občan.“

To může, ale to je taky všechno.

Po podpisu musí dohodu ještě schválit obě komory parlamentu a prezident.

Jak myslíte, že to dopadne?

Ne, to není vážně míněná otázka, jen vtip na konec.

V každém případě bychom si však měli pohlídat, jak bude hlasovat opozice.

Abychom věděli.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

7 Comments

 1. Nejsme poválečné Německo v procesu denacifikace, aby tady společenské pořádky musel hlídat svou armádou cizí protektor. Žádný svobodomyslný člověk nemůže souhlasit s tím, aby jeho zemi zcela bezdůvodně obsazovala armáda cizí mocnosti. Spojenecká vojska by nám měla přijít na pomoc až v době v době skutečného ohrožení, ke kterému v současné době prokazatelně nedochází (Rusko válčí o nové hranice s Ukrajinou a o zabránění jejímu vstupu do NATO poté, co se Američani vojensky natlačili až k jeho hranicím). Ti, kteří s protekcí Američanů jejich vojenskou přítomností na území Česka souhlasí, jsou totalitou opojené figury.

 2. T.RF ma nějake veto ohledne svobodného rozhodnutí jednotlivych zemí do obranného NATO at nedopadne jako Ukrajina?Ma jit přikladem pro sousedni staty,a ne aby od ni v hrůze sousedni staty utikali pod ochranu NATO.Běžte se zeptat Svedska a Finska proč a budete v obraze.V tom pravém obraze a ne v tom Vasem propagandistickem RF.

  • Nepsal jsem o účasti v NATO. Musíte číst pořádně a ne si vybírat, co se vám hodí do krámu, abyste mohl na závěr připojit tu tradiční hloupou nálepku.
   Psal jsem o přítomnosti americké armády na našem území, které je spojeno se značně nevýhodnou smlouvou pro nás.
   Vidíte ten rozdíl?
   Nebo ne?

 3. F.Muj komentar patril panu ideologovi T.Ale samozrejme odpovim podle Vas hloupou poznamkou k Vam.Jestli jste se v 1989 učastnil v generalní stavce a podpořil úprk od SSSR,tak nechapu Vase rozhorčeni ze jsme si vybrali ochranu pod USA a svobodný zivot.RF nas oznacila bezduvodne za nepritele a byt jejich sousedem a nebyt v NATO,tak to máme spočitané jako třeba Gruzie.Duvod by byly třeba Karlovy Vary a chudaci soukmenovci.Pokud jste se Stěpanem na naměsti odsuzoval kapitalismus a toho se držite dodnes,tak se omlouvám a obdivuji Vaše hrdinství.

  • Mluvte za sebe. Jak “vybrali jsme si ochranu pod USA”? Kdo je to “my”?
   Bylo referendum o této otázce?
   Co sem pletete Karlovy Vary a soukmenovce?

 4. V.Aaa pan hrdina listopadu 1989,ktery se nezucastnil generalni stavky od 12-14 hod za zrusení vedoucí ulohy KSC a uprk od SSSR na západ do trzniho liberalniho kapitalismu volneho trhu.V té době tak jako dnes hrdinně všem rozmlouval v kolektivech BSP,že ty USA jsou prevít.A vydržel do dneška.Tak to je na medaili.Gratulujeme k osobní statečnosti.

  • Co proboha můžete vědět o tom, kdo se zúčastnil nebo nezúčastnil generální stávky v roce 1989? Kde jste byl vy? Nemáte jiný argument než osobní útoky?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*