Gazdík: Ukrajinské děti nám pomohou s důchody!
Sdílet článek:
Neuvěřitelnou snůšku nesmyslů vyplodil pro média ministr školství Petr Gazdík. Pokud u nás ukrajinské děti zůstanou, budou „přínosem pro náš důchodový systém“.

Ukrajinské děti jsou pro Českou republiku obrovským přínosem. Pokud tady zůstanou, tak má moje generace Husákových dětí vyřešen důchodový systém,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz ministr školství Petr Gazdík (STAN). Příliv běženců z Ruskem napadené a okupované Ukrajiny vidí jako příležitost, která může Česku pomoci.

Lidovky.cz: Česko se zavázalo k tomu, že veřejné výdaje na vzdělávání by měly odpovídat v poměru k HDP úrovni průměru zemí OECD. Miliardy ze státního rozpočtu teď ale půjdou na pomoc ukrajinským migrantům. Je v této situaci reálné najít víc peněz pro školství?

Výdaje na školství byly vždycky nejlepším receptem pro pozitivní ekonomickou budoucnost země. Říká to OECD i zkušenosti mnoha vyspělých zemí. Budu se snažit ministra financí i celou vládu přesvědčit o tom, že je teď investice do školství o to nutnější a zásadnější, protože o to lepší bude budoucnost země. Ukrajinské děti jsou pro Českou republiku obrovským přínosem. Pokud tady zůstanou, tak má moje generace Husákových dětí vyřešen důchodový systém. V případě, že tady ty děti zůstanou, české podniky nebudou zoufale žebrat o to, jestli najdou na trhu práce vhodného absolventa. Je to pro českou ekonomiku v příštích letech, kdybych to bral cynicky, pozitivní zpráva.

Pomiňme náklady na začlenění ukrajinských dětí do škol, které jsou údajně odhadnuty na 17 miliard korun. Tyto náklady jsou, jak ostatně Gazdík připouští, přesným součtem nepřesných čísel. Mne naprosto víc zaráží, možná i šokuje – jakkoliv toto slovo nemám rád – názor, že nám příliv ukrajinských dětí pomůže „vyřešit důchodovou otázku“, pokud by děti u nás zůstaly.

Pane ministře – ty děti mají rodiče a pokud by tady zůstaly děti, zůstanou tady i jejich rodiče. I rodiče budou potřebovat důchodové zabezpečení. Nicméně, zamyslel se pan ministr Gazdík, že pokud by dnešní migrační vlna z Ukrajiny měla být řešením a ukrajinští běženci by se nevrátili na Ukrajinu, poškodí to ohromným způsobem ukrajinskou ekonomiku. Pokud se dnes počty běženců z Ukrajiny odhadují na asi 3 miliony osob, je to téměř 8% obyvatelstva Ukrajiny (41 milionů v roce 2020) .

Už v průběhu uplynulých dvaceti let se počet obyvatel Ukrajiny snížil emigrací – v roce 2001 bylo na Ukrajině 48 milionů osob, v roce 2015 44 milionů (včetně anektované Krymu Ruskem). Pokles obyvatel logicky vede k tomu, že se snižuje HDP – méně lidí vyprodukuje menší HDP.

HDP Ukrajina v minulých letech v milionech

Rok USD CZK
2020 155 499 3 598 247
2019 153 883 3 528 537
2018 130 891 2 850 807
2017 112 091 2 598 258
2016 93 356 2 290 023
2015 91 031 2 247 554
2014 133 503 2 790 221
2013 190 499 3 726 157
2012 182 592 3 551 423
2011 169 333 2 980 262

 

Z tabulky je vidět, jak dramaticky pokleslo HDP v roce 2014. Bylo to ovlivněno proruskými nepokoji- viz zde. Další hluboký pokles následoval v letech 2015 a 2016.

Představy ministra Gazdíka, že nám ukrajinské děti pomohou řešit důchodovou otázku, patří do kategorie těch nejhloupějších žvástů českých politiků. Ukrajina naopak potřebuje, aby se většina uprchlíků, pokud možno co nejdříve vrátila, a to je podmíněno ukončením bojů. Pokud by tam míru nebylo dosaženo, nebude stačit ani masivní pomoc, kterou slibují USA a EU. Pokles HDP v letošním roce bude díky ruské invazi dramatický, Rusko ničí na Ukrajině továrny i infrastrukturu.

Je samozřejmě otázkou, jak chce americká administrativa dále s Ruskem jednat, pokud považuje Vladimira Putina za válečného zločince. Je vůbec možné s válečným zločincem jednat? Proto to bohužel vypadá na „patovou“ situaci – Rusko má pod kontrolou území Ukrajiny o rozloze mnoha desítek tisíc kilometrů čtverečních, propojilo Krym s Donbasem a bude chtít tyto územní zisky potvrdit. To je realita konfliktu. Čím déle válka potrvá, tím více se zkomplikuje návrat uprchlíků a pak se může stát, že nám ukrajinské děti skutečně „pomohou“ s důchodovým systémem. Ke škodě Ukrajiny. To si pan ministr Gazdík přeje?

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. Díky předvídavosti mnohými oblíbených prznitelů této země z čeledi pětikoališné
  konečně chápu zběsilosti jejich představitelů.Podporují nesmyslné bratrovražedné svinstvo zbraněmi a municí jen proto,aby na ně a jejich mileniové potomky
  měl kdo dřít.
  Jak primitivní,ale jak účinné.

 2. Asi neví že platí paretovo pravidlo – 2. tahají a 8 se veze. Budou dělat ti co vzali z vlasti kramle. Ach jo, co jim poví to tlampačují ať už je to sebevětší píp. A navíc bohatí v trhu kasínového kapitalismu vo? No ano nepracují. A ještě něco, chudí lidé jako tady nemají ani na boty aby sem byť došli pěšky. V exekutistanu jak jsem před chvílí zaslech z rádia v česku pěti miliónů postižených obyvatel, neuvěřitelné. …. kde šijó :-)))

 3. Černoši z Afriky měli podle propagandy kazisvětů taktéž zachránit stárnoucí a upadající bělošskou rasu v Evropě. Ukrajinci by mohli i pracovat, ale pokud je kosmopolité obdaří dlouhodobým ubytováním zdarma a asociálními dávkami, tak to v souhrnu bude hospodářský propadák. K tomu je potřeba připočíst účast ukrajinské sio-fašistické, nelegálně vyzbrojené, mafie na “obohacení” života v Čechách.

 4. Gazdíku, vy jste těžká kreatura! Takže nám tady ukrajinské děti budou zajišťovat důchody, protože vy jste absolutně neschopná nemehla a na Ukrajině budou logicky ty děti chybět. Nebo Ukrajina má mít budoucnost bez dětí? Gazdíku, vy jste ale těžká kreatura! Proč mne to nepřekvapuje…:-( Celá ta aktivistická 5demolice je obludarium k pohledání!

  • Počty ukrajinských dětí ve školách se oproti září téměř nezměnily
   https://www.msmt.cz/ministerstvo/novinar/pocty-ukrajinskych-deti-ve-skolach-se-oproti-zari-temer
   Praha, 25. dubna 2023 – Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy uskutečnilo v průběhu tohoto měsíce další šetření ke stavu ukrajinských dětí a žáků v českém vzdělávacím systému. Školy podle nových informací vykázaly k 31. březnu 2023 celkem 51 281 dětí a žáků – uprchlíků z Ukrajiny. Při srovnání s jejich počty k 30. září 2022 tedy došlo k nárůstu o 996 dětí a žáků z Ukrajiny. Zaměstnanců z řad Ukrajinců s vízem dočasné ochrany je ve školách aktuálně 2090, z toho zhruba polovina vykonává práci učitelek a učitelů či ostatních pedagogických pracovníků.

   To je malé procento vůči ukrajinským dětem, které i s rodiči utekly z Donbasu do Ruska a oblastí okolo Kyjeva do Polska, Německa, Itálie, Španělska, Velké Británie, Kanady …
   Osm milonů uprchlíků jen v Evropě na konci února 2023 – viz
   https://www.migrationdataportal.org/ukraine/crisis-movements
   Z toho počet dětí bude několik milonů …

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*