Jak končí vláda expertů




Sdílet článek:

S. SPURNÝ

Před více než dvěma sty lety přišli dvě osobnosti doby osvícenství se dvěma jednoduchými koncepty politického rozhodování. Jejich školní případovou studii je možné sledovat ve Velké Británii, kde aktuálně rozebírají, jak úspěšná byla vláda expertů během pandemie.

Francouzský Frédéric Bastiat tvrdil, že správné rozhodnutí je to, které bere v potaz i dlouhodobé následky. Nejen ty krátkodobé. Jeho argument je znám jako paradox rozbitého okna nebo také pod názvem „to, co je vidět, a to, co není vidět”. Krátkodobé následky jsou vidět hned, ty dlouhodobé ne. Ty až po čase, když už je pozdě.

Autorem druhého principu je skotský filozof David Hume, který popsal často užívaný argumentační trik, jenž dostal název Humeova gilotina nebo také „co je versus co by mělo být”. Je to skrytý posun od tvrzení, že něco je, k tvrzení, že by se něco mělo stát.

Humeova gilotina

Ludwig von Mises z rakouské ekonomické školy Humeovu gilotinu dále rozvedl: Říkají, abyste věřili vědě a řídili se jejími radami, ale ve skutečnosti říkají, abyste to udělali podle jejich plánu.

Statistik může vypočítat, že postavení ochranného valu u silnice může zachránit jeden lidský život za rok, a stavitel může určit, že takový ochranný val bude stát 250 milionů korun. Ale rozhodnutí, jestli se takový val má postavit, nemá s experty nic společného. Je to politické rozhodnutí o tom, zda je společnost ochotna dát čtvrt miliardy na tohle, a ne na něco jiného.

Gilotina v době pandemie

Rozhodování, co udělat v případě pandemie, je podobné jako rozhodování o postavení valu u silnice. Liší se obtížností porovnávání jednotlivých variant řešení a množstvím lidských osudů, které jsou ve hře.

Pandemie nemoci Covid-19 ukázala, co to v praxi znamená rozhodovat se pouze podle toho, co je vidět, a jak dopadne společnost, která podlehne argumentačnímu triku zvanému Humeova gilotina. Bohužel to nejvíce odnesla ta nejnevinnější část společnosti.

Wall Street Journal, červen 2023

Největší obětí zavírání společnosti v době pandemie jsou děti

„Podle nejčerstvějších údajů dosáhla míra sebevražd u mladistvých nejvyšších hodnot za posledních dvacet let.”

Telegraph, červen 2023

Jak zavírání společnosti zlomilo jednu generaci a zdá se, že to nikoho nezajímá

„Každý den se objevují nové důkazy o škodách, které napáchalo zavírání společnosti na dětech. Stoupá počet dětí s poruchami příjmu potravy, psychickými problémy, sebepoškozováním a potížemi ve škole. A to není zdaleka všechno.”

New York Times, červen 2023

„Výsledky testů v matematice a čtení u třináctiletých dětí v USA se dostaly na nejnižší úroveň za desítky let.”

Pozn. autora: To nevadí. Když si předělají pohlaví nebo se prohlásí kočkou, vezmou je v rámci diverzity všude i bez matiky.

Ponaučení?

V Británii již alespoň začala diskuze na dané téma, neboť vláda ustavila parlamentní komisi, která zkoumá adekvátnost reakce na pandemii nemoci Covid-19. Jak se k problému postavili experti?

BBC, červen 2023

Zavírání společnosti bylo podle jejího vrchního britského architekta Chrise Wittyho „velmi radikálním krokem”. „Byl to mimořádně velký sociální zásah s obrovskými ekonomickým a sociálními dopady.”

Chris Witty obhajoval před parlamentní komisí vědecký poradní orgán, kterému spolupředsedal, a reagoval na námitky, že v něm nebyli žádní ekonomové nebo psychologové. Chris Witty řekl, že v takovém případě by se orgán „obtížně řídil”.

Pozn. autora: Řízení sboru papoušků je výrazně jednodušší než nutnost prosadit optimální řešení v diskuzi. Blbý je, že sbor papoušků tak nějak nenutí člověka přemýšlet.

Guardian, červen 2023

Neviňte vědce z toho, co bylo špatně s covidem. Rozhodovali se ministři

„Vláda už zaostřuje na vědce a ukazuje na ně prstem za špatnou reakci na počátku pandemie. Premiér Rishi Sunak řekl, že byla chyba dát vědcům rozhodovací pravomoc.”

„Ale je třeba oddělit vědecká doporučení od politických rozhodnutí. Rozhodnutí zavřít posilovny, školy nebo hřiště nebo zavést povinně roušky byla prezentována jako vědecká rozhodnutí, ale to tak nebylo.”

Pozn. autora: To tak nebylo? Opravdu? Really?

Parlamentní komise, červen 2023

Matt Hancock, ministr zdravotnicví v době pandemie

„Jsem emocionálně zavázán přispět k úspěchu parlamentní komise. A to z důvodu velké chyby při stanovování strategie boje proti pandemii, kterou Velká Británie a celý západní svět učinily. Tato chybná strategie vedla k mnoha problémům. Je mi nesmírně líto dopadů, které to mělo, a rozumím, že pro někoho bude velmi těžké přijmout ode mě tuto omluvu. Ale je upřímná a od srdce.”

Pozn. autora: Jé, Pepo, já se spletla! Ale cenzury se vzdát nemůžeme, protože to bychom třeba mohli rozebírat dezinformaci, že zavírání škol je špatná strategie.

Televize Talk TV, červen 2023

David Crabtree, majitel pečovatelských domů

„Doufám, že tohle je naposled, kdy vidíme tohoto jedince na veřejnosti. Je to tak sebestředný, prolhaný a neschopný sociopat, že by měl být sponzorovaný výrobcem kapesníčků Kleenex.

Pozn. autora: Vinnetou by řekl Howgh!

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*