Krize ve farmaceutickém průmyslu se nyní naplno projevuje
Sdílet článek:

Farmaceutické monopoly musí být rozbity. Ceny léků, vakcín a zdravotnických prostředků by měly být stanoveny na základě prokázaných nákladů.

V nové knize „Pharma fürs Volk“ (Farmacie pro lidi) Beat Ringger zkoumá krizi farmaceutického průmyslu, která doutná již desítky let, ale teprve nyní se zvýrazňuje: Neúměrně rostoucí ceny, nedostupnost důležitých standardních léků, rostoucí rezistence vůči antibiotikům, proti níž se nevyvíjejí nové léky, globální propast mezi Severem a Jihem, která se znovu a znovu projevuje.

Tato farmaceutická krize je již nepřijatelná. Účinné látky vyvinuté z veřejných prostředků musí být pro společnost zajištěny otevřenými patenty, napsal Ringger pro web OXI. Ceny by měly být stanoveny na základě efektivních nákladů. Přístup obyvatelstva ke všem základním lékům musí být zajištěn pro všechny, a to i v zemích globálního Jihu. A je třeba, aby vznikla farmaceutika pro lidi, aliance veřejných laboratoří a neziskových podniků, které společně vytvoří potřebnou sílu k rozbití oligopolu velkých nadnárodních farmaceutických společností (tzv. Big Pharma).

Neobvyklé zisky

Farmaceutický průmysl je považován za nejvýnosnější na světě. Zisková marže velkých farmaceutických společností činí v průměru 25 %, přičemž hlavní ziskové marže mají činit 40 % (podle oficiálního prohlášení společnosti Novartis). Stále větší část těchto zisků se však již neinvestuje do farmaceutického podnikání, ale používá se na finanční operace, jako je zpětný odkup akcií: jen v listopadu a prosinci 2021 společnosti Roche a Novartis společně odkoupily akcie v hodnotě 34 miliard švýcarských franků a poté je zrušily. To má zvýšit ceny zbývajících akcií a zajistit akcionářům zvláštní miliardové zisky osvobozené od daně. Tyto finanční transakce však také odhalují nepravdivost tvrzení společností, že vysoké ceny léků jsou nezbytné k zaplacení výzkumu a vývoje nových léků.

Již desítky let probíhají pokusy vypořádat se s velkými farmaceutickými společnostmi prostřednictvím regulace, ale bez úspěchu. Proto je zapotřebí nová strategie: je třeba prolomit oligopol velkých farmaceutických společností pomocí neziskového sdružení ústavů a farmaceutických společností. Je zapotřebí výzkumných, výrobních a distribučních zařízení, která by byla schopna společně vyvíjet, vyrábět a distribuovat potřebné léky po celém světě, a to bez očekávání zisku soukromého farmaceutického průmyslu.

 

CASOPIS ARGUMENT

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,20 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

  1. Současný chaos v lékovém hospodářství České republiky, není způsoben nadnárodními farmaceutickými koncerny, ale neschopností Fialova kabinetu alias kabaretu, což je zřejmé z toho, že léky v okolních zemích jsou. Lékovou zajitěností nás současná vládní garnitura dostala na úroveň banánových republik. Ukazuje se se, že k vládnutí nestačí jenom nenávist k Babišovi a protirusky motivovaná “zamilovanost” do Ukrajiny. Bylo by dobré najít cestu, jak se těchto šílenců demokraticky zbavit.

    • Tak ja to zas rozbalim,aby ctenari vedeli na co směřujete sny Vaseho vudce.Tak predevsim pošpinit vladu.I kdyby zdrazili lentilky pro decka,tak by jste verboval do svrzeni demokratickeho svobodneho statu o což se snazi dobyvatel,aby lepe zotrocil jednotlive staty.Bananove republiky si muzete jit vyzkouset a pak misto pomluv popsat co to znamená.No a zase klasika protirusky svet,ktery se opovazil pomoci napadenemu statu,coz odsoudilo 143 statu OSN.Souhlasili 4 staty, tak tam muzete klidne jet na dovolenou a uz tam treba zustat.

      • Hňupe! Žil jsem v Ghaně (to je hňupe v Africe) několik let a velmi by jsi se divil. Kupodivu není problém koupit JAKÝKOLIV lék, kupodivu jsou ty léky LEVNĚJŠÍ jak v ČR/EU absurdistánu a toho Führera si strčte do rektu. Čas ukáže jakým naivou jste byl.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*