Prima Bašta
Sdílet článek:

Podle agentur pro tvorbu veřejného mínění se z pelotonu prezidentských kandidátů utrhla vedoucí trojice, která se střídá ve vedení. Televize Prima proto tu supertrojku pozve do spešl studia k předvádění se příští týden. Tuhle středu dala šanci oné zaostávající šestce. Před kamery a diváky se postavili pánové Pavel Fischer (“Havlův spolupracovník”, exdiplomat, exředitel STEM, nezávislý senátor), Jaroslav Bašta (chartista, exministr ČSSD, exvelvyslanec v Moskvě a Kyjevě, závislý na SPD), Josef Středula (šéfodborář, ovládající “Hlas Lidu”, má podporu prezidenta Zemana), Tomáš Zima (excelentní vědec, přednosta Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN, a to již od roku 1999, exrektor UK; během života ho potkalo dost kontroverzí, které rozpitvali už jiní), dnes konziliárně dohlíží na zdravotní stav prezidenta Miloše Z., Karel Diviš (jediný občanský kandidát v této šestce, senátor, který se kandidátem stal až díky rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který mu uznal 50.007 podpisů, podnikatel v IT, sportovní exredaktor a exmoderátor) a Marek Hilšer (lékař a senátor, šéf politického hnutí “Marek Hilšer do Senátu”, občanský aktivista).

No a diváky byli fandové a fanynky těchto borců, proto se ozýval potlesk a podpůrné volání.

Jednotliví kandidáti se postavili a dostávali slovo podle klovacího pořadí čísla, které jim určil volební los. Hned v úvodu se politicky znemožnil slušňák Fischer, který místo základní myšlenky, kterou by občanům ČR na začátku složitého roku řekl, se ohradil, že debatuje toliko šestičlenný peloton. Jako by byly dvě kategorie kandidátů – a přitom nejsou dvě kategorie občanů. Litoval toho, že nemůže dojít ke konfrontaci s tou scházející trojkou. Slušná, leč vostrá Terezie Tománková ho upozornila, že s pravidly superdebaty byli všichni předem seznámeni, a je to rozhodnutí komerční televize. Nazdar, popleto!

Fischer se zřejmě ze své první neúspěšné volby nepoučil; na mne působil podobně nejistě, jako při minulé prezidentské kampani Karel Schwarzenberg a to ho odsouvá na samotný konec mého zájmu.

Jaroslav Bašta označil za původce veškerého zla roku 2022 současnou vládu, která “stačila napáchat více škody než všechny předtím”. Bašta kandiduje dle svých slov proto, aby odvolal vládu Petra Fialy – i když to prezident nemůže udělat. On to samozřejmě ví, o to podlejší je, že to nespokojeným občanům slibuje. Nazdar, lháři, mazej do díry!

Josef Středula, silná váha (s ohledem na to, že v odborech je organizováno jen  33 % všech zaměstnanců). Středula se obává recese a toho, že politici budou přehlížet problémy lidí i firem. Že politici budou lidi nabádat, aby šetřili, a sami budou rozhazovat peníze. (No, rozpočet je vždycky utrácení, ne?) Vláda určitě bude chtít uškrtit zdravotnictví a důchody (z čeho tak soudí?), ale on, Středula – bude žádat vládu a poslance, aby nenechali lidi a firmy padnout. No, pravda, když už nebude odborářským bossem, pak těžko jako prezident může vyhlásit generální stávku…

Tomáš Zima by vyzval lidi k “jednotě”. Vláda to s ním “nebude mít lehké”. Bude na ni “apelovat”, aby každý týden řekla, co dělá pro dvě třetiny občanů (?, a co ti ostatní?, aha – ti jsou v odborech…), a zejména pro ty, co se dostávají na sociální dno. No, tak vláda to už říká, takže pan prezident Zima by mohl být spokojen…

Karel Diviš by vzkázal lidem, aby neklesali na mysli, s tím, že minulé tři špatné roky “mohou odejít”. Opět bude apelovat na vládu, no, co jiného může dělat. Chtěl by, aby se rozšířila střední třída a lidé nežili od výplaty k výplatě, nebo i do minusu. Jenom tak, když se bude mít každý lépe (což je ovšem statisticky vyloučeno), můžeme naši společnost spojit.

Kdybych si měl vybrat podle úvodních projevů, volil bych Diviše.

Také Marek Hilšer jde do voleb na druhý pokus. (Díky tomu prvnímu ukořistil v jiných volbách senátorství, stejně jako Fischer.) Pravil: Každá krize vyvolává nestabilitu. V krizi se nesmí stát, aby se bohatší stávali bohatšími a chudí chudšími. A poukazovat na tyto problémy je státnická úloha prezidenta.

Tolik úvodní slova kandidátů k lidu. Jestli si ale myslíte, že podrobně rozeberu další debatu, mýlíte se. Kdo ji chce vyslechnout celou, může si na stránkách Primy spustit podcast. To, co mne přivedlo k tomuto nudnému psaní je nenudný výsledek hlasování diváků o to, který kandidát byl v debatě nejúspěšnější. Docela jsem se zděsil, když jsem zjistil, že to byl demagog Bašta! Zde odkážu na svůj článek Proč by disident Bašta měl vadit (na Psu 30.11.2022). Zde jen zopakuji nejdůležitější svůj závěr: Jaroslav Bašta se všemi svými postoji (od očkování proti covidu po válku na Ukrajině) ukázal býti (nejméně) ideovým proruským agentem! 

Přesto tento kandidát v debatě dle diváků Primy zvítězil. Vyhrál při webovém hlasování (36,6 % Jaroslav Bašta, 29,6 % Pavel Fischer, 17,5 % Karel Diviš). S ještě větší, ba zdrcující převahou, pak Bašta vyhrál, když se k webové anketě přidaly i esemesky. Tady Bašta zvítězil dokonce s počtem 47,37 % hlasů! (Pak následuje stejné pořadí, jen s jinými procenty: Pavel Fischer 27,56 %, Karel Diviš s 11,62 % hlasů.) Nějaký statistik by mi měl vysvětlit ten velký rozdíl v obou anketách, protože v SMS zjevně vyhrál Bašta ještě přesvědčivěji.

Takže kdyby za týden spadl v novém studiu Primy na vedoucí trojici strop, pak bychom mohli mít nového prezidenta třeba už v prvním kole. A jmenoval by se Jaroslav Bašta. No, není to jediný z prezidentských kandidátů, který je podezřelý (mnou) z trestné činnosti (zde by se jednalo o zjevné úplatky za doby velvyslancování na Ukrajině za pracovní víza do ČR, ze kterých mohl údajně týti i sám tehdejší pan velvyslanec).

Jediné, co mne poněkud těší je, že nikdo z pozvaných gentlemanů nemá v průzkumech více než 5 %. A mít polovičku z pěti procent nedává dobré vyhlídky. Ale znepokojivé je, že potom, co jsme se (dočasně?) v parlamentu zbavili komunistů, vystrkuje růžky demagogické, populistické, radikální, nacionalistické a autoritářské SPD. I když mnou oplakávaný výsledek zmiňované debaty je možná dán jen tím – že kamarádi Jaroslava Bašty a Tomio Okamury mají k dispozici hodně telefonních čísel!

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 1,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

 1. SPD má (momentálně) nejlepší program. Jako jediná si nechce hrát na spasitele světa a místo ostentativně drzého vyhazování peněz do zahraničí by je raději použila ve prospěch Čechů. Je nakloněna czexitu, který jediný nás může natrvalo zachránit před islámskou migrací a před zeleným šílenstvím. Obojí nám vnucují zločinci z Bruselu a jejich místní kolaboranti. SPD má také v programu přímou demokracii, která slibuje vymanění z područí politických psychopatů a nastartování takového vývoje, který bude konečně v náš prospěch. Proto jsem volil SPD a budu i nadále.

  Nesmyslné ceny energií mne v tom jen utvrzují, protože jsou důkazem naprostého selhání dosavadní “prozápadní” politiky. Ta totiž snahu o západní prosperitu nahradila ostudnou poslušností koloniálního typu. Pohrdám vládními stranami pro jejich hujerství a psovskou servilitu.

  Ale to neznamená, že budu pro každou pitomost, která se v SPD urodí. Okamura zklamal už když podpořil rozpočet ČT, přestože ji předtím tvrdě a oprávněně kritizoval. I on podléhá lidským slabostem a ve své straně je spíše jednookým mezi amatéry.

  Kandidatura Bašty je z podobného soudku. Bašta by sice byl nejlepším prezidentem ze všech kandidujících, ale jeho kandidatura je nesmyslná. Podle všech průzkumů nemá nejmenší šanci uspět. Odčerpává však hlasy Babišovi, který tak ani nemusí postoupit do druhého kola. Tím Bašta pomáhá provládním loutkám Pavlovi a Nerudové.

  Okamura prosazuje Baštu úplně nesmyslně a beznadějně. Tím dělá z voličů hlupáky, jako před minulými volbami šašek Volný. Možná se mstí za to, že ho Babiš nevzal do své minulé vlády. Pro nás by ale byl na hradě výhodnější Babiš i se všemi svými nedostatky. Je totiž na kordy s vládou, která je ještě více zločinná. Provládní loutka by vládě pomáhala nás okrádat a ničit stát. Babiš má alespoň potenciál občas vládě hodit klacek pod nohy a rozmazávat její zločiny (aby zakryl ty svoje).

  Kdo se poučil z debaklu malých stran v posledních volbách, ten bude v prvním kole volit Babiše.

 2. Rozdani naseho bohatstvi zapadnim zemim za hubicku v euforii svobody 1989 je fakt,na kterem se za 30 let budovani kapitalismu podileleli politicke spicky tehdejsi doby a volici hadejte koho ted?Jo ty paradoxy a hledaní viníků.A nikdo nenese vinu a tak nas presvedcovali,ze to je jedinna cesta.No ale oni bidu nikdy dřít nebudou,a zase budou toto vsechno sledovat a kritizovat(tim nemyslim Vas).

 3. Nevím z kterého pralesa si Šamane vylezl, ale můžeš se tam zase vrátit a snít si svoje halucinogenní fantasmagorie dál. Tvoje komentáře k jednotlivým kandidátům svědčí o tom, že jsi před psaním požil asi nějaké houbičky či dobré trávy.
  Fischer naprosto správně kritizoval, že Prima udělala dvě kategorie kandidátů, tímto se mohl znemožnit jenom v očích popletů jako jsi ty.
  Stejně tak plitké a směšné jsou tvé komentáře k dalším kandidátům, ale to bude asi tím jak si se strašně nudil.
  Ale protože patříš k tomu stádu co tak strašně věří předvolebním průzkumům nemusíš být vůbec vyděšený když ti sdělím, že budu volit toho Baštu.

  P.S.: info pro duševní giganty tvého kalibru, Okamura věděl, že bude hlasování na Primě pomocí telefonů tak skoupil všechny mobily v ČR a jeho lidi celý večer pomocí nich posílali sms na podporu Bašty.

 4. To chce klid pane ideologicky vůdće.Ve jmenu Vaseho vudce chcete pracovat na slušnejsim svete.Tak at mu nechybí lidi a ma kde brát.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*