Jako kůl v plotě
Sdílet článek:

Co by premiér Fiala řekl, kdyby měl mít další projev k národu a měl by být upřímný?

Náš současný premiér Petr Fiala se už vyznamenal několika projevy k obecnému lidu, které se týkaly zejména energetické krize a války na Ukrajině. Stručně řečeno v nich všechno svedl na Putina nebo na Babiše, a neustále ujišťoval občany, že vláda maká a dělá, co může.

Představme si ale, že by se stal zázrak a premiér by měl projev k lidu, kde by současné události zhodnotil objektivně a otevřeně, bez svalování na Putina nebo Babiše. Co by asi řekl?

„Vážení občané, je už tomu rok, co jsem se stal premiérem. K tomu, co se děje v České republice, došlo kvůli třem faktorům. První z nich je válka na Ukrajině se všemi jejími důsledky, druhá je nelehké pocovidové období návratu k jakémus takémus normálu, a třetí je stav současné nebo-li mé vlády. Jestli mi sem nevtrhnou rozzuření občané a jestli nedopadnu jako novoměštší konšelé léta Páně 1419, postupně všechny tři faktory rozeberu.

První z nich, válka na Ukrajině, perfektně odhalila neschopnost a krátkozrakost celé Evropské unie, posedlé zeleným a neoliberálním šílenstvím. Místo řešení energetické nezávislosti a soběstačnosti se rozumovalo nad “problémem”, kolik že je vlastně pohlaví, jestli dva, tři, deset, padesát nebo snad sto? Další z “obrovských problémů, jejichž vyřešení zachrání lidstvo” bylo, kolik může automobil vypouštět gramů CO2 v roce 2050… Podle plánu na sebezničení, honosně nazvaného Green Deal, například Německo – jeden z tahounů EU – začalo odstavovat uhelné elektrárny a teď se diví, že se diví. Ještě že je zde ČEZ, který Německo zachraňuje levnou eketřinou, kterou ale Česká republika za drahé peníze kupuje zpět… Co víc, EU bezhlavě vymyslela osm balíků sankcí, kterým se ruský prezident v zásadě vysmál a například nechtěný plyn prostě prodal jinam než do Evropy. Soudruzi eurokomisaři si v zápalu boje proti Rusku neuvědomili, na kom je EU z velké části surovinově závislá…

Druhým faktorem je situace po covidu. Ukázalo se, že všechno, co můj předchůdce Babiš vymyslel a horkou jehlou ušil, bylo všechno jiné než správné, rozumné a fungující. Nainvestovalo se spousta peněz do covidových testů, respirátorů a ochranných obleků, které ve výsledku byly ke dvěma věcem: k ničemu a na nic. Ukázalo se, že testy ukazují všechno možné jen ne to, jestli je člověk opravdu nakažený, roušky a respirátory dělají víc škody než užitku a nevyzkoušené vakcíny – to je teprve hrozba! Lidem se bezhlavě rozdávalo peníze za to, že seděli doma a nepracovali, zavíralo se hranice okresů, a o porušování ústavy a dalších zákonů ani nemluvě. A výsledek toho dvouletého šílení? Obrovské zadlužení státu, rozdělená společnost a poničená ekonomika.

A do třetice všeho dobrého, vláda pětikoalice, místo aby vzniklé problémy řešila a pomáhala občanům, ještě přilévá olej do ohně. Hnutí STAN s Vítem Rakušanem v čele se zmítá ve skandálech a aférách, Markéta Pekarová-Adamová lidem dává knížecí rady, aby až nebude plyn si v zimě prostě vzali další svetr, ministr Síkela vyzývá velké firmy, aby se dopouštěly podvodu a jednou tvrdí, že zastropování bude pro všechny, podruhé zase jenom pro domácnosti a malé firmy, potom to do třetice všeho dobrého znovu změní… Váleční štváči – ministryně obrany Černochová spolu s ministrem zahraničí Lipavským – nadávají jaderné velmoci, která kdyby chtěla, tak by pár bombami zničila celou Českou republiku; a já, šéf celé vlády? Oproti vulgárnímu Zemanovi a Babišovi s tou jeho slovenskou češtinou umím dobře a kultivovaně vystupovat. Upřímně řečeno je to jediné, co umím… Ještě že existuje ten Putin, na něho se dá alespoň prozatím shodit spousta věcí.

Víte co, občané? Cítím se, jak to řekl jeden můj předchůdcejako kůl v plotě. Europoslanci na mě řvou jako na malého kluka, Praha sice hostila summit EU, ale podle některých to místo mne vedl Macron, kromě toho se v Praze konaly tři velké demonstrace, vláda zažila jedno hlasování o nědůvěře, v pětikoalici to skřípe, lidé nám přestávají důvěřovat, zadluženost republiky i inflace roste… Co vám mám víc říct? Help yourself, česky pomozte si sami. A pomozte si hodně, protože přijde zima… a ta bude velká!“

 

Rudolf Gajdoš, blogosvet.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Inu, tak to dopadá, když se k moci nedopatřením vydrápe někdo, kdo umí jen nadávat na druhé.

  2. Na svobodnem svete muzou diskutovat pouze ti,kteri nadavaji na ceskou vladu a siri prokremelskou propagandu.Zminim na vsech webech,pokud me nepresvedci ze to tak neni.

  3. Predstavitele ceske vlady byli zvoleni ve svobodnych demokratickych volbach,coz v diktatorskych rezimech neni mozne.

  4. Náš premiér nejlepší ze všech našich vlád je tak neoblíben, že příští volby nemůže vyhrát….,a ví to. Proto se tam vládnoucí pětidemoliční parta bude držet zuby nechty jako klíště….

    Snad to přežijem….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*