Je to válka levicová, nebo pravicová?
Sdílet článek:

Dnes mě v našich médiích zaujal poplašný článek na iDNES o tom, jak se může odrazit výsledek amerických „mezivoleb“ (midterm elections) v míře angažovanosti USA v konfliktu na Ukrajině.

To chce ale trochu širší, možná i překvapivý kontext. Když v letech 1982 a 1983 začaly evropské státy NATO rozmisťovat na svém území jaderné nosiče středního doletu Pershing, vyvolalo to ohromnou vlnu veřejné nevole. Desítky milionů lidí dávaly velmi rozhořčeně najevo svůj nesouhlas s tímto eskalačním (jak tomu tehdy říkaly) krokem a snažily se mu všemožně zabránit.

Ulicemi západoevropských metropolí pochodovaly milionové demonstrace, aktivisté si lehali na koleje před transportní vlaky, hlídky se snažily blokovat vjezdy do základen a kasáren. Co to ale tehdy bylo za lidi a kdo je vedl? Byli to levicoví radikálové, mladí socialisté, zelení, anarchisté. O některých z těch struktur si vrabci štěbetali na střechách, že část financí na jejich aktivity pochází ze sovětských zdrojů.

Dnes jsou tyto síly v Západní Evropě u moci. Dnes vládnou. Dokonce mnohde jsou to stejní lidé, tedy ti, co zamlada pochodovali s mírovými vlajkami. nyníNyní jsou nejmilitantnější složkou politického spektra v každé západoevropské zemi. Mají nejsilnější válečnickou rétoriku a i ve skutcích jsou nejaktivnějšími dodavateli zbraní a logistických systémů na Ukrajinu. Co způsobilo tento názorový kotrmelec?

On to možná ani žádný kotrmelec není. Oni se nezměnili. Změnilo se něco jiného. Nepřítel. Nepřítel v podobě Andropovova či Černěnkovasocialistického Sovětského svazu pro ně zas takovým nepřítelem nebyl. Rusko Solženicynovo, navazující na carismus, ale už ano. Pokračovatelem tehdejšího Sovětského svazu, na který tito levičáci tenkrát pohlíželi vlídně, je nyní v jejích očích spíše Ukrajina. To je zajímavé a pro leckoho možná i překvapivé zjištění.

Za Atlantikem to není jiné. V dnešní iDnes najdeme zmíněný článek plný obav z nadcházejících kongresových voleb. A že by mohly být jistým referendem o levičácké Bidenově vládě. Předpovědi avízují mírné nebvelké vítězství republikánů, kde hlavní roli získávají podle iDNES „libertariáni a populisté“. Na konzervativní proudy autor nějak pozapomněl. V každém případě nejen autor tohoto textu, ale i mnozí komentátoři levicového západního tisku vyjadřují obavy, že posílení pravice v USA může vést k ochladnutí amerických vojenských aktivit na podporu napadené Ukrajiny.

O naší politické scéně v tomto smyslu nemá cenu psát. Je skoro jedno, k čemu se nominálně současná česká vláda hlásí, když veškeré své zahraniční, ale i vnitropolitické aktivity úzkostlivě kopíruje podle vzoru, jehož autory jsou někdejší rudí revolucionáři z barikád v roce 1968 a aktivisté „mírových hnutí“ ze 70. a 80. let.

Ladislav Jakl, IVK

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 4,56 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. Nesmysl z Klausova institutu.
  Válka není ani pravicová, ani levicová. Každá válka je nespravedlivá a v každé umírají lidé … za “národní zájmy”. Ovšem pacifismus se dnes nenosí.

 2. Ze by zrovna Vam vadilo umirani Ukrajinskeho naroda to se rict neda Zrejme se nad tim dokazete zamyslet pouze pokud by ten umirajici clovek byl necim po vas uzitecny Jinak co davaji v televizi a co je k veceri Ale nesmutnete takovych je.

  • “Ze by zrovna Vam vadilo umirani Ukrajinskeho naroda to se rict neda” … to adresujete komu? Ladislavu Jaklovi? Važte trochu své výblitky.

   Ke Klausovi:
   Emeritní prezident je známý svým škatulkováním:
   “Snowboard není čistě jen sport, je to spíš osobní styl. Ježděním na snowboardu vyjadřujete i nějaký svůj životní postoj, na rozdíl od ježdění na lyžích.”
   Stejně jako jídla mají levičáci i své dopravní prostředky: snowboard.

   “Dali jsme si vepřový řízek, kuřecí řízek je levicové jídlo.”
   V podstatě tím dokončil definici levičáctví, kam podle něho patří snowboard, PET lahve, batůžek, džínová bunda, saláty …

   “Bublinková voda je konzervativní, zatímco ta bez bublinek je okázalý módní výstřelek.”
   V tom, jestli je přirozenější voda perlivá, nebo normální, má Klaus jediný závažný spor se svým šéfporadcem Ladislavem Jaklem. Ten si myslí, že to je naopak. Jakl si to vysvětluje tím, že v Klausově dětství byl nejběžnější sifon.

 3. Západ vede sebevražednou politiku plnou arogance a nesnášenlivosti…a dojede na to..

 4. Kdo nesnasi zapad je jasne.Kdo naopak chce na zapad je taky jasne.Smer uprchliku je porad stejny.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*