Marek Benda a jeho cesta za snížením loterijní daně nenabyla úspěchu
Sdílet článek:

Marek Benda, současný předseda poslaneckého klubu ODS, koncem října podal návrh na snížení současné daně z loterie, která nyní činí 35 % (z původní 23 % platných v roce 2019). Návrh následně putoval ke koalici, ta se na něm však nebyla schopna shodnout. Došlo následně k tomu, že počátkem listopadu Marek Benda svůj návrh stáhl. Letos tedy poskytovatele loterijních her žádná větší úleva ze změny této daně nečeká. Jak tomu ale s touto daní vlastně je?

Současné podmínky daně z loterie

V současné době je pro provozovatele loterijních her nastavena daňová povinnost z příjmů na 35 %, což je jednou z nejvyšších evropských sazeb na daň tohoto typu. Stalo se to také důvodem pro odchod nebo změnu poskytovatelů hazardních her, kteří se zaměřovali také na loterijní hry (zejména zahraničních provozovatelů) z českého herního prostředí, což byla ztráta nejen pro samotné hráče, ale také státní pokladnu. Pro hráče však tyto podmínky neplatí (hráči daní 15 % v případě výher přesahujících jeden milion korun na jednu samostatnou výhru).

Konverzace ohledně Bendova návrhu se stahuje zejména k nejúspěšnějšímu poskytovateli loterijních her a služeb – Sazce. Snížení daně by automaticky znamenalo, že by Sazka ušetřila až miliardu korun, zatímco o tyto peníze by přišla státní pokladna. Nicméně provozovatelé hazardních by se zároveň museli vyrovnat s vyšší daní na provoz svých služeb. Právě to byl jeden z bodů, které Benda v návrhu zmiňuje a který by případné snížení daně za loterii vyrovnal.

Návrh však v koalici neměl úspěch. Marek Benda získal podporu například současného ministra financí (Zbyněk Stanjura). Naopak proti návrhu se postavili například STAN a Piráti. Zároveň se s nesouhlasem vyjádřili také ANO a KDU-ČSL (strana cituje zejména načasování kroku v době, kdy vláda řeší rozpočet). Například ANO se vyjádřilo během tiskové konference k návrhu negativně s tím, že jej označilo za lobbistický. Samotný Marek Benda však ve svém návrhu cituje neférové navýšení původní daně, která měla být cílená právě na Sazka Group, která má v této oblasti vůbec nejvyšší příjmy. Tento krok Benda v roce 2019 předložil také ústavnímu soudu, který však jeho návrh zamítl.

Dopady dřívějšího zvýšení daně

Loterijní daň byla v roce 2019 změněna a navýšena na současných 35 %, což mělo velký dopad zejména na menší provozovatele online a offline herních míst a portálů, poskytujících hazardní a loterijní hry.

Změna zákona o hazardních hrách tímto způsobem, spolu se změnami týkajících se regulace herního online prostředí, se stala katalyzátorem odchodu a zrušení několika v České republice působících herních portálů, pouze ta nejsilnější kasina dokázala nové výzvě se změnou zákona odolat a dále poskytovat své služby českým hráčům. Ta nejlepší česká kasina online je možné najít prostřednictvím ceskecasino.com, kde je možné najít celou řadu recenzí na ty nejlepší portály.

Jak to bude dál

Původním záměrem v návrhu, který Marek Benda podával, bylo zahrnout toto snížení daně v daňovém balíčku, který je v současné době v poslanecké sněmovně projednáván z pohledu pozměňovacích návrhů. Nicméně v rámci současné koalice nebylo možné se na “vlastní půdě” shodnout a Benda tímto způsobem okomentoval důvod stažení svého návrhu. Jakékoliv možné nové nebo další návrhy tedy budou muset počkat až do příštího roku, kdy bude vláda opět případné daňové změny projednávat. V příštím roce tedy na poskytovatele loterií pozitivní změny ohledně zdanění nečekají.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*