Nenávist je motorem jednoty levicového hnutí, říkal velký Mao




Sdílet článek:

D. TOLAR

Během čínské kulturní revoluce v šedesátých letech minulého století využil Mao Ce-tung revolučními myšlenkami odkojené studenty, aby rozpoutali několik let trvající boj proti všemu tradičnímu. Studentské Rudé gardy od něj dostaly volnou ruku zničit prakticky cokoli.

Čínská kulturní revoluce vypukla v roce 1966 a trvala v podstatě až do smrti Mao Ce-tunga o deset let později. Jejím cílem bylo očistit revoluční hnutí od posledních zbytků kapitalismu a tradičních prvků čínské kultury, které se skrývaly pod revolučním heslem čtyři staré přežitky: staré zvyky, obyčeje, kultura a myšlení.

Během kulturní revoluce zemřely miliony lidí násilnou smrtí. Ekonomika, která se vzpamatovávala z hladomoru během předchozího experimentu s názvem Velký skok vpřed, utrpěla další ztráty. Tisíce kulturních artefaktů z čínské historie padly nenávratně za oběť plenění Rudých gard. Více zde.

Studenti vpřed

Kulturní revoluci zaštítil Mao Ce-tung jako vůdce čínských komunistů, ale jejich hlavní údernou silou byly Rudé gardy, které se rekrutovaly ze studentů středních a vysokých škol a stály mimo armádu a policii, jež dostala pokyn, aby do jejich konání nezasahovala. Policisté, kteří by rozkaz neuposlechli, byli označeni za kontrarevolucionáře.

První obětí kulturní revoluce byla učitelka na pekingské škole Pien Čung-jun, která své žákyně nabádala, aby v případě zemětřesení co nejrychleji opustily budovu školy. Jedna z žákyň se otázala, zda mají s sebou vzít portrét Mao Ce-tunga, na což paní učitelka reagovala zopakováním instrukce, ať co nejrychleji utíkají ven. Odpověď paní učitelky si studentky vyložily jako odmítání velkého vůdce Mao Ce-tunga a přímo ve třídě ji ubily dřevěnými holemi k smrti.

Krvavý srpen

Smrt učitelky byla počátkem takzvaného krvavého srpna. Na jeho počátku se Mao Ce-tung osobně setkal s vůdci Rudých gard na náměstí Nebeského klidu, aby je podpořil v jejich boji proti čtyřem starým přežitkům. Následovala řada masakrů učitelů a rodin, které spadaly do závadových skupin občanů, kterým dal Mao Ce-tung název „Pět černých kategorií”.

Během masakru v pekingské čtvrti Ta-sing bylo zavražděno více než 300 osob, nejstarší bylo osmdesát let, nejmladší bylo dva měsíce staré dítě. Pocházelo z rodiny spadající do Pěti černých kategorií. Dospělí byli ubiti k smrti holemi, děti zabíjely Rudé gardy tak, že jimi mlátily o zem.

Vedoucí úloha

V roce 1971, krátce po vrcholu kulturní revoluce, vydala univerzita v Michiganu krátkou studii o tom, jakou roli v ní sehráli studenti. Její autor uvádí, že „byli povoláni stárnoucím revolucionářem Mao Ce-tungem, aby převzali vedoucí úlohu při nastolování proletářské kultury a politiky”.

Mao Ce-tung se podle autora studie obrátil na čínskou mládež z několika důvodů. Zaprvé představovali mladí lidé největší potenciál podpory, neboť Maovy myšlenky jim byly předkládány celé dětství a sami „věděli velmi málo nebo nic o negativních výsledcích zavádění jeho myšlenek do praxe”.

Mao je chtěl přímo zapojit do revolučního hnutí, neboť věřil, že je tímto způsobem pro revoluci nadchne. V neposlední řadě, uvádí studie, mohl Mao v mladých lidech vybudit „důležitou revoluční vlastnost, kterou je nenávist”. „Mao vnímal nenávist jako emotivní hnací sílu lidského konání, motiv pro jednotu a dynamiku.”

Řádění Rudých gard skončilo roce 1968, kdy velký Mao požádal armádu, aby je zpacifikovala.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*