Reuters: V zimě může v EU nastat blackout mobilních sítí
Sdílet článek:

Zdá se to být nemyslitelné, přesto možné. Agentura Reuters informovala, že v nadcházející zimě může dojít v EU k blackoutu mobilních sítí.

Je možné, aby došlo k blackoutu mobilních sítí během této zimy? Agentura Reuters uvedla, že pokud výpadky elektrické energie nebo energetické zásobování vyřadí klířové součásti mobilní sítě napříč regiony, může dojít k obávanému blackoutu. Ten potenciálně zvyšuje současně ruské rozhodnutí ve světle válečného konfliktu na Ukrajině pozastavit dodávky plynu evropským zemím, který jej mají řádně nasmlouvány. Tento fakt zvyšuje šanci na energetické výpadky.

Například ve Francii je situace horší o to, že několik jaderných elektráren je zavřeno z důvodu údržby. Telekomunikační sektor má tedy obavy z toho, že tuhá zima bude znamenat pro evropskou telekomunikační infrastrukturu vážný test a postaví jednotlivé společnosti i vlády před rozhodnutí, jak pokud možno zmírnit možné negativní dopady výše zmíněné hrozby. V současné době, chybějí v mnoha evropských zemích záložní systémy, které by dokázaly eliminovat výpadky elektrického proudu.

Podle agentury Reuters se telekomunikační společnosti ve Švédsku nebo Německu obávají toho, že může dojít k možnému nedostatku elektrické energie. Švédský telekomunikační regulátor PTS se snaží spolupracovat s jednotlivými operátory a dalšími vládními agenturami na přijetí takového řešení, které by riziko blackoutu eliminovaly.

Francie má přibližně 62 000 mobilních vysílačů, nicméně telekomunikační průmysl není schopen vybavit všechny antény novými bateriemi. V Německu se nachází 33 000 mobilních vysílačů a jeho nouzové energetické systémy jsou schopné podporovat jen malý počet mobilních vysílačů. Reuters uvádí, že evropské země zpravidla nemají generátory, které by dokázaly dát k dispozici elektrickou energii pro delší období.

V současné době má Evropa téměř půl milionu telekomunikačních vysílačů a většina je vybavena záložní baterií, které mají kapacitu okolo 30 minut, aby mohly fungovat mobilní antény. To nicméně zvyšuje šanci, že hrozba dojde svého naplnění. Pokud výpadky elektrického proudu nebo energetické zásobování vyřadí součásti mobilní sítě napříč regionem či regiony, může tak nastat dříve nepředstavitelné – blackout mobilních sítí.

Zdroj: Reuters

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*