Sem se vejde lidí
Sdílet článek:

Zde na Facebooku pozoruji čím dál více reptání proti masivní pomoci ukrajinským uprchlíkům. Nepřidám se k němu, ale připojím několik poznámek.


S pomocí Ukrajině i migrantům z této země souhlasím. Ukrajinské vlajky mne nerozčilují, nevadí mi sociální dávky, vstup zdarma do ZOO ani jiné výhody, které jsou příchozím poskytovány, souhlasím s tím, abychom se o ně starali.

Myslím, že v dlouhodobém horizontu bude tato migrační vlna pro naši zemi přínosem, a to v případě, že většina uprchlíků se rozhodne zde zůstat, což není vůbec jisté. Lidi potřebujeme, děti potřebujeme. Ukrajinci pocházejí z podobného kulturního a duchovního prostředí jako my, snadno se učí náš jazyk, jsou ochotní pracovat, nezávisí na pomoci ostatních a nebývají s nimi větší potíže.

Určitě se najde pár jedinců, kteří provedou něco zlého, a někteří našinci jistě učiní s ukrajinskými uprchlíky špatné zkušenosti, ale myslím, že to nebude systémový problém.

Na začátku to celé bude velmi drahé a organizačně náročné, ale v celkovém součtu budou zřejmě převažovat pozitiva a přínosy.

Poznamenávám, že pomoci bychom jim měli i v případě, že by tomu tak nebylo; skutečnost, že konečná bilance bude plusová, je jen takový bonus.

Nemám obavy, že se by se k nám ti lidé “nevešli”. Jen pro zajímavost se podívejme třeba na rozlohu Nizozemska, které je mnohem menší než naše země, a tamější populaci, která čítá přes 17 milionů obyvatel.

Je ale dobré si uvědomit jednu okolnost.

Námitky lidí proti pomoci nemusí pramenit ze závisti, ale spíš z rozladění nad kontrastem přístupu k uprchlíkům a vlastním občanům. Také vnímám, co vše, co dosud nešlo, najednou jde.

Byty, místa ve školách a školkách, sociální pomoc, ale především: vše se vyřizuje rychle, často soustředěně na jednom místě, úřady nedělají problémy.

Kladu si otázku, proč, když to jde vůči uprchlíkům, správní orgány stejně vstřícně nepostupují vůči vlastním občanům?

Ti musí pobíhat po nejrůznějších úřadech, za kdejaké pochybení nebo jen nedokonalost jsou postihováni. Stačí zapomenout zaplatit zdravotní pojištění, odvoz odpadků nebo povinné ručení, podat pozdě nebo v nesprávném formátu nějaký formulář, hned následují pokuty nebo jiné sankce.

Pomoc uprchlíkům bychom tedy mohli považovat i za velkou inspiraci pro budoucnost vztahu státní správy k občanům.

Když to jde nyní, proč to nešlo dříve?

A půjde to v budoucnu?

 

Monika Čírtková

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

10 Comments

 1. cituji–Vzroste i maximální mimořádná okamžitá pomoc a další dávky
  Mimořádná okamžitá pomoc je jednorázová dávka, jež je poskytována lidem, kteří se ocitli v nějaké mimořádné situaci, poskytuje se například při živelné pohromě, energetické krizi, při návratu z vězení či při odchodu z dětského domova.

  O tuto dávku žádají také uprchlíci z Ukrajiny. pokrač. zde
  https://www.finance.cz/541525-zivotni-minimum-a-vliv-na-davky/

 2. 4. 4. 2022
  Policie zahájila v souvislosti s příchodem uprchlíků z Ukrajiny do České republiky trestní řízení ve 138 případech. Celkem dostala 500 různých podnětů. Jsou mezi nimi i případy zneužívání situace ukrajinských uprchlíků.

  „Samozřejmě se to týká komplexně nejrůznější kriminality spojené s příchodem Ukrajinců do České republiky, v některých případech je to opravdu zneužívání situace uprchlíků,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan.

  Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka policie k pátku evidovala téměř 600 podnětů, které mají souvislost s děním na Ukrajině. Potvrdil, že trestní řízení bylo zahájeno ve 138 případech. Z toho čtyři desítky tvoří trestné činy z nenávisti, tedy například adorování postupu ruských vojsk nebo písemné útoky proti Ukrajincům. Zbývající případy se týkají majetkových trestných činů nebo třeba sprejerství. Dalšími případy z podnětů se policie zabývá. Rakušan zmínil podvody s vízy, krádeže nebo kuplířství.
  https://advokatnidenik.cz/2022/04/04/policie-zahajila-138-trestnich-rizeni-v-souvislosti-s-migraci-z-ukrajiny/

  • Vyhlášení nouzového stavu vkvůli pandemii COVID-19 výrazně zasahuje do trestněprávní oblasti. Pokud dojde ke spáchání trestného činu během nouzového stavu, může soudce považovat tuto skutečnost jako přitěžující okolnost…. https://pravo21.cz

 3. Samozřejmě, že to v budoucnu nepůjde. Leda bychom měli střízlivější vládu. Tahle to nejspíš pro vlastní občany dělat nebude ani teď, ani v budoucnu, a sice proto, že pomoc uprchlíků je staví do pozice záchranáře, vidí se v ušlechtilém světle, jsou ach tak úžasní.
  Pomoc vlastním občanům je prostě obyčejná pomoc a žádné takové benefity nenese.

 4. Na území ČR žilo před 2.svět.válkou dokonce skoro 11 mil. obyvatel (za války dokonce i více, ale to nebyla standardní situace). Kdyby nedošlo k vyhnání/odsunu českých Němců, tak by zde dnes bylo cca 14-15 mil. obyvatel. Dokonce dokázala tato země všechny lidi uživit, aniž by tehdejší zemědělství bylo tak technicky vyspělé jako dnes a aniž by se musely potraviny masivně dovážet. Že se současná loutková vláda pokusí vyvolat nevraživost mezi Ukrajinci a Čechy, aby mohla ještě více utáhnout šrouby a odvést pozornost od vlastních prasáren, pokládám za jisté.

 5. zásada první pomoci neohrozit sám sebe, tato zásada jde stranou, když chcete zachránit vlastní dítě tečka

 6. cituji– Žijeme v dobe, keď sa naši vládcovia na príkaz svojich pánov snažia zničiť ekonomiku a vyhubiť čo najviac obyvateľstva násilnými medicínskymi pokusmi, vyprovokovanými vojnami, umelými vírusmi, „zeleným údelom“, otravou vody a jedla, podporou závislostí od liekov, drog, cigariet, alkoholu, v budúcnosti nedostatkom energií, vody a potravín. Nedostatok energie, potravín a vody môže prísť naraz v jeden deň alebo postupne, nebadane, ako sa to stalo za Gorbačova v Rusku. Ceny sa budú zvyšovať a tovary ubúdať. Ak ste dôchodca a nemôžete už pracovať, ale aj keď ste zamestnanec, inflácia z vášho mesačného príjmu každý mesiac odoberie desiatky percent a za rok nemáte takmer žiadny príjem, hoci dostávate dôchodok, výplatu. Dnes je ešte stále čas zabezpečiť sa relatívne lacno potravinami, ktoré vám za minimálne náklady môžu predĺžiť alebo zachrániť život. pokračování zde

  https://zemavek.sk/ako-si-zabezpecit-dostatok-kalorii-a-nezomriet-od-hladu/ a cituji: Čaputová , více zde https://zemavek.sk/caputova-a-heger-bez-hanby-surovo-podporuju-sadistov-doslova-satanistov-a-zjavnych-vojnovych-zlocincov-na-ukrajine/

  nekomentuji

 7. Dlouho jsem nečetl naivnější názor. A srovnání s Holandskem to jen podtrhuje.
  Autorka nezná “duši vlastního národa”. Infrastruktura a švejkovský naturel bude jednoznačně proti návrhu. V podstatě to nefunguje i bez migrantů. Podívejte se na ty schodky. A ten neuvěřitelně žravý sociální stát. A to nám k tomu ještě přiloží inflaci a drahé energie. Jak by tohle mohlo fungovat? Neskutečná naivita, kde poslední otázka, proč to nešlo pro vlastní občany? Právě proto! 🙂

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*