ŠVÉDSKO: Zdrcující skutečnosti (5)
Sdílet článek:

Švédský styl vedení veřejného sektoru

Typicky švédský styl vedení země znázorňuje tento návrh: Jak ochráníme střízlivé řidiče před těmi opilými? No přece sebereme řidičské průkazy střízlivým, aby se jim nic nestalo! A skutečně se podle tohoto návodu zachází se zločinci, obzvláště migranty, kteří jsou chráněni, zatímco jejich oběti jsou vydány všanc osudu, či jsou dokonce prohlášeny za skutečné viníky.

Nebo: Jak zabráníme, aby opilý uprostřed noci nemohl být přejet autem v liduprázdném malém městě? Odpověď: Postavíme ostrůvky a zábrany za milion skrze celé město, aby tam náklaďák mohl sotva projet a všichni nevinní řidiči ve dne v noci museli stále být ve střehu, aby nezničili auto na obrubníku, takže nemají čas koukat po chodcích.

Nebo: Jak vyřešíme problém s hlučnými bezohlednými migranty, kteří si z obecní knihovny udělali prostor pro své potyčky a vandalizaci?

Odpověď: Personál prý nemá pravomoci proti darebákům zakročit a vykázat je z budovy, a tak vyvěsili ceduli „Ruší tě hluk v knihovně? Požádej personál o zátky do uší.“ (Skutečnost v uppsalské knihovně.)

Právě se stalo v Göteborgu, že když přišla uzavírací hodina, knihovnice požádala mladé migranty o odchod, ale místo toho byla gangem napadena. Samozřejmě – muslimům nebude nějaká ženská poroučet! Řešením údajně bude zaměstnání hlídky, která bude personál chránit.

Jiný příklad typicky švédského postoje ilustruje poslední číslo týdeníku Land (Venkov). Na první stránce je obrázek usmívající se ženy žijící daleko na severu s náručí dřeva na topení. Žena říká „Žiji prima život bez elektřiny a bez tekoucí vody.“ Zatímco většina obyvatel má tuto zimu kolosální účty za elektřinu, ona vystačí s 500 korunami na měsíc. (Já sám jsem platil za elektřinu v prosinci 2021 téměř 10 000 SEK a to mám poměrně nízkou spotřebu díky tepelné pumpě.)

Být já na místě redaktora Landu, vyhýbal bych se zomu dávat tento příklad čtenářům za vzor, augerechnet v době plné krizí, kdy vláda zbídačuje celý národ nehorázným okrádáním na daních a destruktivní hospodářskou politikou a snaží se vrátit tento technologicky vyspělý národ do doby před stovkami let. Článek vyznívá jako výzva „No vidíte, co naříkáte nad znásobenými účty za energii, zde vidíte, že se dá krásně žít i bez elektřiny a bez tekoucí vody! Podporujte dál gangsterské lupiče v socialistické vládě, kteří vás zbídačují a vysávají, ale jakoukoliv slevu na daních odmítají i v téhle kritické době.“ Daně tvoří přes polovinu výdajů za energii, jak za elektřinu, tak za benzin a naftu. Vůči muslimským migrantům ukazuje vláda bezmeznou štědrost, ale vůči vlastním občanům, kteří vše platí, je dá se říci nenávistná a bez dobré vůle.

Ten redaktorův postoj není výjimečný, to je běžný postoj Švéda ke státní moci, vždy se přizpůsobující a podporující stát, ať je k lidu jakkoliv nepřátelský.

A v příštích volbách si budou volit více téhož, vzpomeňte, si kdo to prorokoval.

Ještě jedna perlička: Hotelový řetězec Scandic přestává servírovat jídla s hovězím masem, aby zachránil klima na zeměkouli. Prý si to zákazníci přejí. Nevysvětluje ale, proč si tito zákazníci už teď nemůžou dát něco jiného a nechat fandy hovězího žít dál. Že by fanatická touha po totalitě a dirigování druhých? Slavné švédské masové kuličky budou v budoucnu z něčeho „udržitelného“, stejný osud jistě čeká i další druhy masa. Nebo se najde někdo, kdo odnaučí zvířata prdět? Kvůli záchraně lidstva a planety…?

Probíhá výměna obyvatel za tzv. „nově příchozí“, což povede k tomu, že nejpozději v roce 2070 budou Švédi menšinou ve vlastní zemi. Mladá generace bude v menšině už v roce 2030. Volby roku 2026 bude nemožné vyhrát bez podpory muslimů.

Právě se objevila zpráva o muslimské demonstraci proti švédským úřadům, které údajně odejmuly muslimským rodinám děti podle nějakého zákona na ochranu dětí. Rozhořčení muslimové zprávu šíří na sociálních sítích i v zahraničí, např. v Turecku, a padají výhrůžky terorismem a že „poteče krev“, k čemuž nemívají daleko. I tento vývoj mohli politici tušit nebýt slepí či zkorumpovaní.

Zprávy o „podstatných“ věcech, jako jsou výše uvedené, nás postihují každičký den a není vidět žádný horizont, za nímž bude nastolena vláda rozumu, pravdy a spravedlnosti. Jediným kladem tohoto vývoje je vzrůst humoru, často černého nebo šibeničního, jak se to projevuje na alternativních diskusních stránkách u kritické části Švédů, což je ca 20 %. Tento jev je znám i z bývalého Československa, kde humor po pádu totality začal mizet. V dnešním Švédsku je tomu naopak.

Nakonec musím jen vyjádřit údiv a smutek nad zemí, která žila v míru, blahobytu a prosperitě, v poměrné svobodě, a bylo jednoduché v tom stylu pokračovat. Z nějakého nepochopitelného důvodu se většina rozhodla zničit vše, co fungovalo, zavést diktaturu a ideologii omezující občanské svobody, a to vše zcela dobrovolně. Při troše zdravého rozumu se u voleb daly různé výchylky korigovat, aby nenastala rovnou katastrofa ve formě nastolení zkorumpovaného socialismu a fanatismu s fašistickými rysy. Ale takový je zřejmě běh dějin a přirozenost člověka, že ho časem začne pálit dobré bydlo a že zdravý rozum je nahrazován nemocným a bláznovstvím.

 

KONEC

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*