Novinky

Úmrtí na covid-19 ve Švédsku patří k nejnižším v Evropě, i přes „žádná“ opatření
Sdílet článek:
Švédsko zaznamenalo jeden z nejnižších počtů úmrtí na covid-19 v Evropě, přičemž se vyhnulo přísným ekonomickým lockdownům, které vedly k hospodářskému chaosu na celém světě, píše Telegraph s odvoláním na nové údaje Světové zdravotnické organizace.

Švédsko, které bylo v počátečních fázích pandemie kritizováno za to, že se brání povinnému lockdownu, mělo méně úmrtí na obyvatele než většina Evropy.

V letech 2020 a 2021 měla země průměrný počet nadměrných úmrtí 56 na 100 000 obyvatel – ve srovnání se 109 ve Spojeném království, 111 ve Španělsku, 116 v Německu a 133 v Itálii.

Jak Telegraph jemně poznamenává: „Odborníci uvedli, že tento rozdíl ukázal, že samotné přísné uzávěry nerozhodují o úspěchu při boji s Covidem-19.“

Jaké je tedy švédské tajemství?

Deník Telegraph naznačuje, že určitou roli sehrála například nižší obezita a lepší celkový zdravotní stav – což je jistě pravda.

„Poučení ze Švédska zní: investujte do zdraví své populace a mějte méně nerovností,“ řekl profesor Devi Sridhar, předseda katedry globálního veřejného zdraví na Edinburské univerzitě.

Mezitím v přísně uzavřené Velké Británii „došlo k příliš mnoha úmrtím, kterým se dalo předejít“, tvrdí Dr. Michael Head, vedoucí výzkumný pracovník v oblasti globálního zdraví na Southamptonské univerzitě. „Na konci pandemie je pravděpodobné, že Spojené království pravděpodobně skončí uprostřed tabulky v různých ukazatelích, které měří výkonnost v pandemii, jako je například nadměrná úmrtnost,“ dodal.

Přibližně 68 % úmrtí během pandemie totiž pocházelo pouze z 10 zemí, včetně Spojených států, Ruska a Indie.

Colin Angus, modelář z Sheffieldské univerzity, který se na studii nepodílel, však uvedl, že metodika WHO „vypadá naprosto rozumně“, a dodal, že odhady nadměrné úmrtnosti jsou rozhodující pro to, aby se vlády zodpovídaly.

Čísla sestavil panel složený z mezinárodních odborníků, kteří na údajích pracovali několik měsíců a k odhadu celkových hodnot v případech, kdy jsou údaje neúplné, použili kombinaci národních a místních informací a statistických modelů.

Samozřejmě už nějakou dobu víme, že existuje dostatek důkazů, které zpochybňují účinnost lockdownů.

  • Odborně recenzovaná studie „nenalezla důkazy“, že by lockdowny byly účinné při zastavení šíření COVID
  • Statistik: Vědec: „Uzavírky nefungují, protože nutí lidi shromažďovat se na menším počtu míst“.
  • Další studie opět ukazuje, že uzavírky nefungují
  • Státy, které jsou proti uzavírání budov, si vedly lépe než New York a Kalifornie, zjistil think tank
  • Zmatek způsobily lockdowny, nikoliv pandemie

A teď si představte, že by politici někdy přiznali, že se mýlili, když trpíme inflační kocovinou.

telegraph.co.uk

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*