Volby v Bavorsku a Hesensku
Sdílet článek:

PETR VLK

Německé  zemské  volby a  jejich  analýzu jsem vždy  považoval  za  svoji parádní  disciplinu. Zejména proto,  že  všechno, co se  děje  u  našich  západních sousedů  se  nás  bytostně  dotýká a  má  velký  vliv  na  situaci v  Česku  a na  politické postoje  českých politických  špiček. Zejména, pokud se  Němci   umanou na  nějakou  šílenost. Čím větší,  tím  spíše  a násilněji  si , oproti zdravému rozumu, ji osvojíme. Viz  tzv. společné  evropské  hodnoty, ilegální migrace a  migrační pakt,  viz  tzv. Energiewende  – tedy  energetická  změna, viz – Green deal,  viz protiruské  sankce, atd.

V tomto okamžiku  mi  kdokoliv  může  namítnout  – o tomhle přece  zemské  volby, byť  ve  dvou z nejlidnatějších a  tím  i  nejdůležitějších spolkových zemích  -NEBYLY!  Ne a  přece  ano.  Ne  de jure, ano fakticky.  Protože  jestli je někdo sledoval  sledoval pečlivěji  než přímo dotčení  příslušní  zemští politici a  moje  maličkost, pak to byli především  členové  současné spolkové  vlády  kancléře  Scholze  a  špičky  vládních stran  – tedy  SPD, Zelených a FDP. Jsou ji  totiž  velmi dobře  známy  průzkumy jak si stojí  u  voličů, pokud  by se konaly  volby  do Bundestagu a je to jedna  velká pohroma. Pro všechny  tři zúčastněné partaje.

Proto  věnovali  Bavorsku a Hesensku až  nezvyklou pozornost. Například  v Hesensku  pozici na zemské kandidátce převzala jedna  z  největších „ozdob“  Scholzova  kabinetu  – ministryně  vnitra  Faeserová.  Za  mne  naprosto dokonalá blondýna,  která  perfektně  dokladuje, proč  existují  tisíce  velmi  peprných vtipů právě  o blondýnách…Výsledek  této  špičkové sociálně  demokratické  političky  je  děsivý a  historicky  nejhorší  v Hesensku pro SPD! Skončila a poměrně s velkým odstupem  až  za  AfD!!!  Ta  v této spolkové  zemi s přehledem  uhrála  druhé místo  za  Křesťanskými demokraty,  kteří  zde  výrazně , díky  svému zemskému ministerskému předsedovi Rheinovi  – zabodovali. Až nečekaně.  Prostě  v Hesensku  dokázali  růst  jen  Rheinovi  černí a  právě  AfD. Všichni ostatní  ztráceli. Postkomunistická  Die  Linke  vypadla  z Landestagu a  vládní  FDP  o pouhých pár  hlasů, opakuji – pár  hlasů  ještě  dokázala  překročit  5%.

Nedám ještě  výsledkové  grafiky,  ty  si nechám  do závěrečné  části  tohoto příspěvku. Vím proč.

Podívejme  se radši zběžně  na Bavorsko. Tahle  spolková země  spolu se Saskem, musí  zajímat  každého českého občana a  voliče  především. Jsou to naši sousedé. A  pro mne  je  Bavorsko  vůbec  nejdůležitější  spolkový stát.

Někdo  by  mohl, při letmém pohledu  konstatovat  – nic  se nezměnilo.  CSU  , jako vždycky  vyhrála a  její vládní partner  Freie  Wahler /v podstatě  volné  sdružení, něco jako u nás  STAN,  až  na to,  že nejde  o lupičskou bandu, nýbrž o politickou organizaci/ udělal  opravdu  dobrý  výsledek a  těsně  sebral AfD  pozici druhé  nejsilnější strany, tak  kde je nějaký problém?  Ale  on je! A  velký.  Především  pro CSU. Sice  ztratila  velmi málo, asi 0,7%  oproti minulým  volbám, ale  i tak jde opět o historicky  vůbec  nejhorší  rezult  téhle  specifické  křesťansko politické odnože. Opakuji  historicky  nejhorší. Totéž, jak jinak platí pro SPD. Soc dem  už  v Bavorsku nedala  ani dvouciferný  výsledek,  dokonce ani  ubohých 8%.  FDP  vyletěla  z bavorského Landtagu jako pověstný čert  z elektriky, aniž  by stačila  říci  alespoň ententýky.

AfD opět zabodovala  ve  velkém stylu.  V nejkonzervativnějším  spolkovém státě,  kde, podle  ducha  svatého  na nebesích  CSU  – Franze  Josefa  Strausse  – nikdy nesmí být  pro nikoho místo napravo  od  CSU. A přece  se našlo. Nejen  pro  AfD. Nýbrž  i pro Freie  Wahler…  Obě  formace  dohromady  dávají  výrazně  přes  30%.

Tyhle  zemské  volby  se  jasně  staly  triumfem  právě  AfD. Jakkoliv je  tato strana  těžce ostrakizována, kriminalizována, dokonce oficiálně a  dlouhodobě pod  drobnohledem německých  tajných  služeb, obrovskou  palbou  úplně  všech německých médii a  tedy  s nulovým  koaličním potenciálem.

Vtip je  v tom,  že  můžete  vyvolat  společenskou atmosféru  šikany  a  věčného  hejtu proti  určité  politické straně, ale nikdy  nemůžete  potlačit  její témata, jestliže  ne že  by si  je občan  osvojil na  základě propagandy – v papalášském  ptydepe  – dezinformací, nýbrž proto,  že  na ně  dnes  adenně  naráží v  běžném  životě. Znovu a  znovu. V  daném případě  jde opět a především  o neřízenou ilegální  migraci.

Viz reakce  bývalého  spolkového ministra  zdravotnictví  a  zlobivého kluka  ve  vládě  Angely  Merkel – Jense  Spahna:

Jens  Spahn:  Už  to nezvládáme

Dám jen  krátkou repliku z toho artiklu:

Výsledek zemských voleb je především výrazem frustrace mnoha občanů z nelegální migrace. „Už to nezvládáme. To nám říkají starostové a správci okresů. A to vede k frustraci a protestům,“ říká Spahn. „

Proč  byla  AfD  v minulosti  ostrakizována a  dána  do klatby?  Kdy se  z ní stala  regulérní strana, vzpomeňte  si! No přece při migrační tsunami  a Merkelové  „wir schaffen das!“   Tehdy, když  Spahn seděl ve  vládě!  Tehdy  stejné názory  jako razí on dnes říkali  čelní, dodávám, že  velmi umírnění představitelé  AfD, kteří  dnes  už  dávno v politice  nejsou, jako  tehdejší  předsedkyně  strany  Frauke  Petry, profesor ekonomie Jörg Meuthen nebo profesor  Alexander Gauland.  Dnešní  obě hlavní  postavy  strany Tino Chrupalla a  Alece  Weidel jsou  z jiného těsta. Tvrdí, rychlí, výkonní. A  daleko obtížně  komunikovatelní.  Dodejme,  že  Oba  si  v závěru  volební kampaně  užili  své. Na  Chrupallu, podle  všeho někdo  na jednom  z předvolebních mítinků v Bavorsku podnikl atentát  plynem, Weidelvou  a  celou její rodinu zase  odvezlo  na kvalt  speciální zásahové komando z jejich bydliště, protože  prý  hrozilo akutní nebezpečí násilného útoku. Kdo a proč  chtěl zaútočit  na  dva nejvyšší  činitele  AfD  zůstává  ve hvězdách.  Za to se  vyrojili, od  těch  jedině  a vždycky správných pověsti,  že  Chrupalla  to jen nahrál, aby  byl zajímavější a  Weidelová s rodinou si prý  chtěla  místo  dramatického závěru  hektické volební  kampaně  střihnout  dovču  na  Kanárech….

Přesto  AfD  udělala  výsledek  jako nikdy!  A to se bavíme o tzv. starých spolkových zemích, kde dosud  pro ní  růže  nekvetly. A tzv. Weissies  – tedy  původní západní Němci se jí posmívali, že  jde o partaj  lokálního významu  z  bývalé  NDR, kde ochytává frustrované  nespokojené  dezoláty, co  nechápou  evropské hodnoty a neumí zacházet  se  svobodou.   Však to znáte od nás.

Prostě  výsledek  AfD prolomil  společenská tabu, i když  ostrakizace  a nulový koaliční potenciál  zůstaly. Otázkou je  na jak dlouho. Protože  Alice  Weidel má pravdu, když  na tuhle otázku v povolebním studiu  briskně odpověděla. Ano, to je pravda. Ale příští rok  se uskuteční zemské  volby  ve  východních spolkových zemích. A  jsme  si jistí,  že tam  nejspíše  uděláme  výsledek,  kdy  už  žádná vláda  nepůjde sestavit  bez nás. Je  blízko  pravdě. Podle posledních průzkumů. Zejména v sousedním Sasku. Nicméně  není záruka,  že  její předpověď  vyjde. Na  rozdíl od  témat,  která  tehdy AfD  v plenkách nastolila. Především ilegální migraci.  Dnes v Bavorsku volební téma  č.1 v Hesensku č.2.  K tomu v posledních létech přidala  už  zmíněné  šílenství  Energiewende, resp. Green  dealu  a jejich  dopady  na život německých občanů a  desindustrializaci  země. Tohle  rezonuje  napříč  Německem!!!

Válka na Ukrajině  zatím  mezi hlavními leitmotivy  pro  rozhodování  voličů není, ale  řekl bych,  že  už  už  vykukuje a neb, ale nikoliv  zrušit  její politickou agendu a  nosná témata. Protože, jak řečeno si je osvojuje  stále větší  část společnosti.

Co ještě obecně  konstatovat  k zemských  volbám v Bavořích a Hesensku? Velmi mne zajímalo,  jak  dopadnou  Zelení. Podle mne  absolutní zlo  německé/evropské  politiky.  Oproti minulým volbám jasně ztratily. To je dobrá  zpráva. Špatná  naopak , že

  • neztratili  daleko více
  • že  i nadále  jsou  u  městských obyvatel partají  číslo dvě  a jejich agenda  zde  žije nadprůměrně. Zkrátka  městští  obyvatelé, zejména  ti  s vyšším vzděláním,  což prý znamená, že  jsou chytřejší,  s e ještě neprobudili ze  svého zeleného rauše. Ještě nezažili black out, ještě  fungují  dodávky  pitné  vody, funguje  zdravotní systém, ještě  jsou peníze  na blbiny  typu  zelená indoktrinace, ještě  je nepotkaly  důsledky  desindustrializace Německa, ještě… ještě… ještě.. Prostě ještě  se neprobudili  ze  své  dávky  zelené  drogy. Ještě  si neuvědomují,  že  je tak jako po každém rauši – čeká absťák. Ještě  si  myslí,  že  šéfují zeměkouli.

Při tom  jestli tyhle  zemské  volby opravdu  nastolily  nějaký  další politický trend, pak jde  jasně  v Německu o posun doprava!    Z čehož  mi  jako českému občanovi, který si je vědom historických  zkušeností  naskakuje  husí  kůže! I  když  sdílím  hlavní témata  předložená  právě  AfD. Když  to může  učinit  Jens  Spahn, tak proč  ne vlk? Stejně jako on se nehodlám ucházet  o členství  v  téhle  straně, podobně  se  nestanu přívržencem Tomia  Okamury.

Nyní  přišel  čas na  grafiky. Mám jich  děsnou spoustu a  velmi zajímavých.

Klasicky  díky  německé veřejnoprávní televizi ARD -viz link

kde si je zejména němčináři, stejně  umanutí  na  čísla  a grafy  jako já,  jistě  se zájmem prohlédnou. Jde opravdu o vrcholně zajímavý  materiál!

Ale musím začít  nikoliv  výsledky a rozbory.

Vrátím se  o týden zpět k volbám na  Slovensku. A  k totálnímu  výbuchu ohledně  exitpolů prezentovaných Focusem a Medianem. Kde jsem  si těžce naběhl, protože pro mne představovaly  velmi akceptovatelnou  faktickou základnu. Proč? Protože  léta a léta pracuji s  exitpoly  právě  u německých  voleb. Ať už  zemských nebo spolkových. A jejich  solidnost a spolehlivost  beru  klasický  a  všude  dosažitelný standard. Leč tohle je právě  ta  chyba. Co je  v Německu normál je  za jeho východními  hranicemi nedosažitelný  sen.

Ale pojďme  se  na to mrknout v detailu:

Exitpol zveřejněný  na ARD  okamžitě po uzavření  volebních místností v Bavorsku

1

Skutečný  výsledek po dopočítání hlasů tamtéž:

Výstřižek

Hesensko

Exitpol

2

Konečný  výsledek

Výstřižek

Ať mi všelijací Šlosiarikové vypráví  dál cosi o  faktoru nejistoty a  mediální nájemní  psáči, chtějící  zakrýt  tu blamáž  na  Slovensku  a  vysloveně  okecat  to naprosté profesní selhání vykládají,  že na Slovensku voliči  lžou.  Kdo lže, je  naprosto, ve  světle  bavorských a  hesenských voleb zcela  jasné.

Jestli v Německu je  něco  opravdovým selháním, pak  jde o výsledky všech  tří vládních stran! Především  kancléřské SPD a  FDP -strany spolkového ministra  financí Lindnera. Ty se  dají označit  jedním slovem  – katastrofa!!! Všichni komentátoři se  shodují,  že  vládní koalice  dostala od  voličů  pořádnou  facku!

V Bavorsku CSU  i přes historicky nejhorší výsledek  získala  více  než  v součtu  celé vládní spektrum.

V Hesensku  CDU  skoro  tolik, resp. o chlup méně. Co tohle  znamená  pro spolkovou vládu je zcela  jasné.

Těch důsledků přijde několik.

Očekávám zejména  dva

-přitvrzení  v migrační agendě. Ovšem řekl bych, že nakonec  neúspěšné. Zelení  jsou absolutně  proti. Žádný  div. Stačí se podívat na jejich špičkové představitele.

Spolkovým předsedou  je

Omid Nouripour

vyrůstal  v Teheránu až do 13 let věku , kdy s  rodinou emigroval do Frankfurtu nad  Mohanem…..

Vzdělání:

1996- 2004 studoval německou filologii, politické vědy a právní vědy na  universitě v  Mohuči. Ovšem bez  absolutoria!  Jinak řečeno  – věčný študent. No neberte  takového vzdělance a alfabeta  jako  vrcholného politika!

Jedničkou na kandidátce  brčálů  v Hesensku se  stal Tarek Mohammed Al-Wazir . Wikipedie  o něm, kromě jiného, říká toto:

Al-Wazir se narodil v Offenbachu nad Mohanem v Hesensku jako syn jemenského otce z vyšší třídy a učitele. [1] Má dvojí občanství Jemenu a Německa. Jeho rodiče se rozvedli, když byl ještě dítě, a on strávil několik let svého mládí v jemenském hlavním městě ( Saná ) se svým otcem, což je  zkušenost, kterou později popsal jako velmi vlivnou na jeho osobní rozvoj. [2]

Po maturitě v roce 1991 studoval politologii ve Frankfurtu, kde získal titul.

V Bavorsku to mají Zelení na první pohled  jinak. Tam kandidátku  vedla  spolková podpředsedkyně  Katharina  Schulze. Která jako by  ideálu nordické ženy  z oka  vypadla. Jenže  i  tam  je jasné napojení  na  migrační pozadí.  Jejím životním partnerem  je  další špičkový  člen  Zelených  – Danyal Bayaz.

Syn  tureckého otce a německé matky….

Jestliže  to ve vedení  celoněmecké strany  a  zemských  organizací máte  nastaveno takhle, budete  prosazovat  omezení  migrace?  V SPD  je to  nastaveno  dost podobně,  ovšem /ještě/ ne takhle  flagrantně.

FDP  se pokusí  ten  kurs  změnit, ale  bez jakékoliv  šance  na úspěch.

dalším  nosným  tématem pro vládu  bude  přehodnocení  sebevražedné politiky  greendealu

Ovšem tady je  to úplně  stejné,  jako s tou nelegální migrací!  Bez  šance!

Ukrajina?  Rovněž  bez  šance. Zelení  jsou  naprostými  válečnými štváči. Jimž se snad  vyrovnají jenom Balti a Poláci. Dokonce  i  Fiala s  Černochovou a Lipavským zaostávají. Řekl bych….

Tři  německé vládní  strany opravdu  dostaly  těžkou  facku.  Ale  není naděje,  že  by se  z toho poučily.  CDU/CSU  si teď  v klidu počká na  další volby  do Bundestagu.  Nemůže  z nich neodejít  jako vítěz. Jenže  tam nebude  žádná  berlička  jako v Bavorsku v podobě  Freie  Wahler. Tam  je  čeká  rozhodování  mezi  koalicí s AfD, což  neučiní, takže  opět  zbude jen volba  – Zelení  fanatici  nebo zruinovaná  SPD  jako partner  pro vládnutí?  Popřípadě oba najednou. Takže  další katastrofa  na obzoru…..

Takhle  vidím  nedělní hlasování  v Bavorsku a  Hesensku.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*