Na stránkách amerického úřadu pro kontrolu léčiv lze nalézt studii, která popisuje přínosy a rizika související s aplikací vakcíny proti nemoci Covid-19 dětem od 5 do 11 let. Data v ní uvedená mohou být zajímavá i pro laického čtenáře. Zde je jejich stručný přehled.
Studie je veřejně dostupná na stránkách amerického úřadu pro kontrolu léčiv známého pod zkratkou FDA. Její úplnou verzi je možné stáhnout přes odkaz níže.
Studie uvádí čtyři sledované přínosy a čtyři rizika při očkování dětí od 5 do 11 let vakcínou Pfizer-BioNtech. Mezi přínosy patří zabránění případům onemocnění Covid, prevence hospitalizace a umístění na jednotku intenzivní péče a zabránění úmrtí na Covid. Jako riziko očkování dětí je ve studii uváděn zvýšený výskyt zánětu srdečního svalu a osrdečníku.
Různé scénáře vývoje
Ve studii je uvedeno několik scénářů. Liší se například předpokládanou účinností vakcíny a procentem zasažené populace. Protože pro děti ve věku 5 až 11 let nebyla data o onemocnění srdce v době studie k dispozici, byly použity data z věkové skupiny 12 až 17 let. Studie uvádí přínosy a rizika očkování zvlášť pro kategorii chlapců, dívek a obou pohlaví dohromady.
Ve scénáři, který studie označuje jako základní, předpokládá 70% účinnost očkování proti onemocnění Covid a 80% účinnost proti hospitalizaci. Nejhorší poměr přínosů a rizik vychází pro chlapce. Graf ve studii vypadá takto:
Vakcína zabrání jednomu úmrtí na Covid, 67 pobytům na jednotce intenzivní péče, 203 hospitalizacím a více než 40 tisícům případů Covid. Vše vztaženo na jeden milion osob. Definice, která by objasnila, co to znamená „případ“, bohužel není ve veřejně dostupné verzi studie uvedena.
Na druhé straně je mezi riziky očkování uvedeno 57 pobytů na jednotce intenzivní péče z důvodu onemocnění srdce, 156 hospitalizací z téhož důvodu a 179 „případů“ onemocnění srdce.
Ve shrnutí uvádí studie některá omezení pro interpretaci jejích závěrů:
- Použité předpoklady konstantní rychlosti šíření nemoci, takzvané incidence, představují velkou nejistotu při odhadování přínosů.
- Účinnost vakcíny se může měnit z důvodu výskytu nových mutací.
- Hospitalizace z důvodu onemocnění chorobou Covid a z důvodu onemocnění srdce není přímo srovnatelná.
- Odhad rizik nezahrnuje potenciální dlouhodobé negativní efekty nemoci Covid nebo onemocnění srdce.
- Hodnocení nezahrnuje vedlejší rizika a přínosy jako je zabránění šíření nemoci Covid a redukce výskytu zánětů.
Podle studie přínosy převažují
Závěrem studie je, že ve všech zvažovaných scénářích kromě jednoho předpovídá model, že přínosy vakcíny Pfizer-BioNTech „zřetelně“ převažují nad riziky pro věkovou skupinu dětí 5 až 11 let. I u vyloučeného scénáře, který se liší pouze nižším počtem nových případů Covid, mohou podle studie přínosy převážet nad riziky, a to zejména z důvodu prevence dlouhodobých následků nemoci Covid-19.
Diskuze neexistuje
Studie popisující testování vakcíny je pro laika údajem bez kontextu. Tedy s malou informační hodnotou. Informační hodnotu by údajům, které nevypadají přesvědčivě, dodala veřejná odborná diskuze. Ta dnes neexistuje, protože není-li do diskuze připuštěn alternativní odborný názor, nejedná se o diskuzi. Proto je laik odsouzen k tomu, aby si nějaké závěry udělal sám. Co může ze zveřejněných dat přiměřeně vydedukovat?
Laické závěry
- Studie pochází z oficiálních stránek americké agentury pro kontrolu léčiv. Není zřejmé, zda je jediná a v jakém rozsahu byla použita při schvalování vakcíny. Nicméně nějakou váhu pravděpodobně má, pokud je na stránkách uvedena.
- Onemocnění srdce je s velkou pravděpodobností největším rizikem při očkování dětí vakcínou proti Covid.
- Děti ve věku 5 až 11 let nebyly pravděpodobně klinicky testovány, protože studie uvádí, že na výpočet pravděpodobnosti výskytu onemocnění srdce byla použita data z věkové skupiny 12 až 17 let.
- Pokud lze data starších dětí jednoduše použít pro mladší děti, musí si být tvůrci studie jisti, že výskyt onemocnění srdce u mladších dětí nemá výrazně horší dopad na jejich další vývoj v porovnání s onemocněním ve vyšším věku.
- Přestože ve studii není uvedena definice „případu“, lze ze zveřejněných grafů předpokládat, že definice případu zahrnuje onemocnění bez nutnosti hospitalizace.
- Studie tvrdí, že přínosy vakcíny „zřetelně“ převažují nad jejími riziky. Je otázkou, která data ospravedlňují výraz „zřetelně“. Je nepravděpodobné, že to je výskyt jednoho úmrtí z milionu případů.
- Podle studie zabrání vakcína 270 hospitalizacím z důvodu onemocnění Covid a způsobí 213 hospitalizací z důvodu onemocnění srdce. Při laickém pohledu nevypadá tento poměr jako zvláště přesvědčivý s přihlédnutím k faktu, že jde o děti.
- Jediný výrazný přínos vakcíny Covid je na řádku zabráněné „případy“. Tvrzení „přínosy zřetelně převažují“ je pravděpodobně postaveno na tom, že vakcína zabrání u dětí výskytu nemoci Covid bez nutnosti hospitalizace.
- Laické závěry jsou postaveny na porovnání přínosů a rizik pouze pro chlapeckou kategorii s předpokladem, že i v případě odborného posuzování se bere do úvahy nejméně příznivá varianta.
Další informace, které mohou být důležité pro posouzení rizik a lze je nějakým způsobem interpretovat bez nutnosti být odborníkem na zdravotnictví a vakcinaci, jsou též veřejně dostupné.
- V žalobě proti agentuře, kterou u soudu podala skupina lékařských odborníků, je uvedeno, že výrobci vakcín byli vládou USA zproštěni odpovědnosti za škody způsobené vakcínou. A to i v případě úmyslného pochybení.
- V srpnu zveřejníl uživatel na Facebooku informaci, že agentura FDA dostává většinu svého rozpočtu na kontrolu léčiv od firem, jejichž léky má kontrolovat. Kontroloři dezinformací v deníku USA Today informaci označili za částečně lživou a uvedli ji na pravou míru. Napsali, že agentura FDA dostává 55% svého rozpočtu od státu a 45% dostává od farmaceutických firem. Historicky financoval agenturu pouze stát, ale to se změnilo po objevení viru HIV, který způsobuje AIDS. Výzkumníci a zástupci farmaceutických firem spolu s dalšími organizacemi v obavách ze šíření AIDS prosadili zákon, který umožňuje financovat FDA i ze soukromých zdrojů.
Buďte první kdo přidá komentář