Penicilin na příděl. Od Válka jen sliby, vadí lékárníkům
Sdílet článek:

PZ

Běžně si lékárny objednávají léky od svých distributorů podle potřeby. Pokud má ale určitý lék výpadek, nemají šanci. V případě penicilinu byly ještě ve čtvrtek nabízené zásoby distributorů stále na nule.

.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek ve čtvrtek pořádal tiskovou konferenci ve skladu léků, aby ukázal novou zásilku penicilinu a sdělil, že od srpna přišlo do Česka přes 200 tisíc balení tablet i sirupů. Podle lékárníků je však těchto léků stále nedostatek. „Ve svých lékárnách mám pár balení penicilinu, ale normální časy zatím nenastaly. Tato antibiotika se stále nedají objednat podle potřeb pacientů. Jsou na příděl,“ řekl předseda Grémia majitelů lékáren Marek Hampel.
.
Běžně si lékárny objednávají léky od distributorů podle potřeby. Pokud má lék výpadek, nemají šanci. V případě penicilinu byly ještě ve čtvrtek nabízené zásoby distributorů stále na nule. Lékárny si tak místo online objednávky mohou vytvořit záznam, tedy jakousi žádost, a pak čekat, jestli vůbec, kdy a co dostanou.
.
„Záleží na tom, kolik toho dostane distributor, který musí podělit více zájemců. Nám zatím dodává penicilin jediný distributor,“  prohlásil šéf Grémia majitelů lékáren Hampel.
.
Ve stejné situaci jsou např. podle zjištění deníku MF Dnes kromě nezávislých lékáren i nemocnice. „Penicilinová antibiotika pro ambulantní pacienty teď máme, bohužel je stále nelze standardně objednat u distributorů,“ potvrdil vedoucí farmaceut Krajské nemocnice Liberec Martin Mísař.
.
Podle něj se vše stále odehrává v modelu, kdy si lékárny vytvářejí záznamy u různých distributorů, kteří pak na požadavky reagují podle svých možností.
.
.
Pacienti, lékaři i lékárníci ale shodně tvrdí, že jeho slovům už moc nevěří. „Chápu, že je to politik a musí veřejnost uklidňovat, ale neměl by slibovat nesplnitelné, navíc pořád dokola. Někdy jsem v úžasu z toho, jaké fantazmagorie vypouští. Například, že nás brzy zahltí statisíce balení antibiotik z Jižní Koreje nebo že do roka a půl budeme vyrábět penicilin v Česku,“ uvedl jeden z farmaceutů pracující pro server lidovky.cz.
.
A šéf Grémia majitelů lékáren Marek Hampel se s kritikou také nepáře. „Pořád slyšíme jen sliby, ale léky nejsou. Dobře víme, že antibiotika z Koreje nebudou, dokud tamní firmy nezískají evropské certifikáty. To by ale trvalo řadu let. A stejné je to i s výrobou penicilinu v Česku, kterou ministr sliboval v televizi do roka a půl. Podle mě je to jen další chiméra,“ prohlásil Hampel.
.
prvnizpravy.cz
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*