Prezidentka Čaputová a dodávky zbraní na Ukrajinu: Bylo vše opravdu tak „charakterní“?
Sdílet článek:

JOSEF NOŽIČKA

Dle včerejší zprávy v Deníku N se slovenská prezidentka postavila proti posílání vojenského materiálu ze Slovenska na Ukrajinu už letos v červnu.

Přesně před týdnem se objevily v některých českých médiích zprávy o tom, že Slovensko pozastavilo dodávky zbraní na Ukrajinu. Mluvčí slovenské prezidentky Zuzany Čaputové to přitom zdůvodnil slovy: „Všechny politické strany, které dnes na základě pověření jednají o nové vládě, takovou pomoc jednoznačně odmítají. Rozhodnout v takové situaci o poskytnutí vojenského materiálu by nebyl dobrý precedens při změně politické moci po jakýchkoliv volbách.“ (viz odkaz zde)

V souvislosti se slovenskou prezidentkou šlo o vyjádření dosti překvapivé, neboť tato politička vždy veřejně hlásala názor, že Ukrajině je třeba pomáhat, což také Slovensko až dosud činilo a zemi, bránící se ruské agresi, pravidelně posílalo vojenský materiál i techniku včetně například stíhaček MIG-29. Někteří lidé slovenskou hlavu státu za její nečekané rozhodnutí kritizovali a například český premiér Petr Fiala ho označil za „ne úplně šťastné“. Jiní naopak oceňovali jakousi její férovost vůči představitelům stran Smer, Hlas a SNS, u kterých se předpokládalo (a dle všeho správně), že sestaví novou vládní koalici. Přestože s některými z nich, zejména pak s předsedou vítězného hnutí Smer Robertem Ficem, neměla vztahy zrovna idylické. Zuzana Čaputová tak byla vcelku po právu některými (viz blog kolegy Jaroslava Červenky zde) označována za političku, která má úroveň a vysoký morální kredit.

Tyto ovace však nyní začínají trochu dostávat trhliny. Včera se totiž objevila v Deníku N (viz odkaz zde -v elektronické podobě je bohužel celý obsah článku přístupný pouze pro předplatitele) zpráva o tom, že Zuzana Čaputová se postavila proti posílání vojenského materiálu ze Slovenska na Ukrajinu už letos v červnu. Tvrdí to tehdejší slovenský ministr obrany Jaroslav Naď s poukazem na to, že prezidentka nechtěla, aby se dodávky zbraní na Ukrajinu staly jedním z důležitých témat zářijových parlamentních voleb. Naď také v článku tvrdí, že česká vláda tehdy slovenským vládním představitelům nabízela, aby zbraně na Ukrajině poslali oklikou přes nás, ti to však odmítli.

Dle informací některých slovenských médií (například zde Refresher) se Zuzana Čaputová proti Naďovým slovům ohradila, tvrdí, že žádný balík, který připravilo Naďovo ministerstvo obrany, nestopla a jako prezidentka tak ani učinit nemůže. O nabídce české vlády na zprostředkování pomoci prý nebyla nikdy informována. V článku na serveru Pravda.sk se naopak objevují úvahy, že Čaputové a předsedovi úřednické vlády Ódorovi zřejmě vadilo nejenom možné zneužití dodávek zbraní při volební kampani, ale i to, že ukrajinská strana požadovala dodání techniky, bez které by pak byla ohrožená obranyschopnost Slovenska.

Ukazuje se tedy, že v případě rozhodnutí prezidentky Čaputové i představitelů slovenské úřednické vlády nemuselo jít jenom o charakterní gesto, ale i o určitý pragmatismus. Což nutně neznamená, že by měli být za takový postoj odsuzováni. Jenom se opět ukázalo, že nic na světě není černobílé a žádný politik nemá na hlavě „svatozář“.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*